Jeden z lupą, drugi na telewizorze

17 Czerwiec 2022
Toncoloriusz dumnie stoi na telewizorze, a Inspekcjusz Pracjusz biega po mieście z lupą w dłoni. To dwa kolejne Bachusiki w naszym mieście. Numer 62 i 63. Sporo ich już mamy!

Inspekcjusz pojawił się na pl. Słowiańskim dosłownie na chwilę. - BHP jest najważniejsze, dlatego ma na głowie kask, niezbędny np. na budowie. Szkło powiększające pomaga iść tropem nieprawidłowości - śmieje się Sławomir Kikuła z Państwowej Inspekcji Pracy, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - W naszym mieście sporo firm ma swojego Bachusika, my też chcieliśmy. Stąd pomysł.

Odsłonięto go w zeszły piątek na zakończenie ogólnopolskiego rajdu pracowników PIP. Wśród nich była główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. - Lada moment rozpoczynamy remont placu, dlatego dzisiaj Bachusika ustawiamy na chwilę. Na stałe stanie tu po zakończeniu inwestycji - tłumaczył prezydent Janusz Kubicki i wraz z Bachusem zapraszał gości na Winobranie.

Autorem rzeźby jest Artur Wochniak. Widać, że jego Bachusik jest zapracowany i skupiony na swoich zadaniach.

- Wiadomo, musi być odpowiednio ubrany, żeby zachować BHP. Kask, wysokie buty i kamizelka odblaskowa - opowiada rzeźbiarz. - A ponieważ to rzeźba z brązu, odblask kamizelki musimy sobie wyobrazić. Gdyby były jakieś wątpliwości, Inspekcjusz pod pachą trzyma grubą księgę. To kodeks pracy.

Inspekcjusz, jak na rzeźbiarskie standardy A. Wochniaka, jest Bachusikiem bardzo szczupłym, w dodatku odzianym w ciasne spodnie - rurki. Jednak do kieszeni udało mu się wcisnąć kiście winogron, a na pasku ma liście z winnych krzewów.

Inspekcjusz Pracjusz to 62. Bachusik odsłonięty w naszym mieście. Natomiast nr. 63 będzie Bachusik Toncoloriusz, który dziś (piątek, 17 czerwca) zamieszka na Starym Rynku 5. - W ten sposób chcę upamiętnić 30-lecie mojej firmy Ton Color. Tutaj przez wiele lat naprawialiśmy telewizory. Lokal nadal jest nasz - opowiada Przemysław Karwowski, właściciel firmy.

- Z tego powodu Toncoloriusz stoi na telewizorze. Takim archaicznym, sterowanym gałkami a nie pilotem, z drewnianą obudową w kształcie skrzynki - śmieje się A. Wochniak, który wyrzeźbił również tego Bachusika.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki