Jazda miejskim autobusem zupełnie po nowemu

22 Grudzień 2021
To nie będą drobne korekty. Od 1 stycznia 2022 r. zmieni się rozkład jazdy autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. Korzystasz z transportu publicznego? Koniecznie sprawdź nową rozpiskę.

Nowa oferta MZK zasadniczo różni się od obecnej i dotyczy całej sieci komunikacji miejskiej. Kto regularnie korzysta z miejskich autobusów, aby uniknąć jazdy w siną dal albo w czasie innym od zamierzonego, nowej rozpisce powinien przyjrzeć się wnikliwie. W nowym rozkładzie jazdy zmienią się bowiem nie tylko godziny odjazdów autobusów na wszystkich liniach, ale również wybrane trasy, na niektórych ilość kursów, ba, zniknie w ogóle autobus linii nr 80. Autobusy inaczej będą kursowały w dni robocze, w których szkoły są otwarte, inaczej np. podczas zimowych ferii. Prace nad nowym rozkładem jazdy, ostateczne wywołane kryzysem kadrowym w MZK, rozpoczęły się już we wrześniu br. - To było tworzenie rozkładu jazdy od podstaw - mówi prezes MZK Robert Karwacki i wyjaśnia: - Korekty, które proponowaliśmy w ostatnich latach wynikały z potrzeby chwili i były nakładkami na już istniejący rozkład jazdy z 2018 r. Jedna powstała z powodu rozwijającej się strefy przemysłowej w Starym i Nowym Kisielinie i potrzeby zwiększenia liczby autobusów dowożących pracowników. Teraz na bardziej obciążonych liniach pojadą autobusy przegubowe. Inna nakładka powstała poprzez wprowadzenie w dzielnicy Nowe Miasto wielu przystanków na żądanie. Dobre rozwiązanie, ale skróciło czas przejazdu autobusów. Dostosowaliśmy go więc do oczekiwań pasażerów. Kolejną zmianę wyjaśnię na przykładzie „30”, która jeżdżąc al. Konstytucji 3 Maja i ul. Długą, w godzinach szczytu łapie opóźnienia przez stanie w korkach. Teraz pojedzie Wrocławską i przez plac Piłsudskiego najkrótszą drogą do centrum przesiadkowego, które chcemy ożywić. Stamtąd w dni robocze szkolne pojedzie więcej autobusów, rozwożąc pasażerów w różne kierunki miasta. Przesiadka na inny autobus potrwa krócej niż stanie w korkach. Do obecnej zmiany rozkładu jazdy przyczyniły się też autobusy elektryczne, które mamy od 2018 r. Rzeczywisty czas ich ładowania poznaliśmy dopiero w trakcie ich użytkowania. Kolejną nakładką, czyli tak naprawdę improwizacją, skutkowały nasze ostatnie problemy kadrowe. A sama pandemia pokazała nam potrzebę dopasowania rozkładu jazdy do dni roboczych, w których uczniowie nie chodzą do szkoły. W dniach nauki zdalnej nasze autobusy woziły powietrze.

Zgodnie z kontraktem z miastem, autobusy rocznie muszą przejechać 4,5 mln km. - Od nowego roku będzie ich dokładnie tyle samo, tylko układ się zmieni - zapewnia prezes MZK.

(el)

 

ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2022 r.

W czasie najwyższego popytu (w okresie funkcjonowania szkół i uniwersytetu) - dotychczasowy rozkład jazdy w „dzień roboczy” został podzielony na dwa: „poniedziałek - piątek w okresie nauki szkolnej” oraz „poniedziałek - piątek w ferie i wakacje”. Na tabliczkach przystankowych nowy typ dnia będzie oznaczony jasnoniebieskim kolorem.

1. Zmiany tras linii

Zmienione przebiegi tras przedstawione są poniżej. Dla linii niewymienionych obowiązuje dotychczasowa trasa przejazdu.

* Linia nr 0 –skierowanie przez ulicę Wyszyńskiego

BOTANICZNA – Michalskiego -  Wyszyńskiego – al. Wojska Polskiego – Boh. Westerplatte – Dworzec Główny – Staszica – Waryńskiego – Lwowska – WROCŁAWSKA (wybrane kursy: Racula Głogowska – Nowy Kisielin Park Technologiczny – PKP NOWY KISIELIN)

* Linia nr 4 – zlikwidowana

* Linia nr 5 – zmiana trasy

OS.CZARKOWO – Batorego – Trasa Północna – Mechaników – Os. Zdrojowe – Sulechowska – Staszica – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – Zacisze – Prosta – Wyczółkowskiego – OS.LEŚNE

* Linia nr 6 – wydłużenie trasy do pętli Wyczółkowskiego

WYCZÓŁKOWSKIEGO – Prosta – Działkowa – Herberta – Batorego – Kupiecka – Boh. Westerplatte – Dworzec Główny – Chrobrego – Pl. Piłsudskiego – Wrocławska – Lwowska BRANIBORSKA – Wrocławska – Pl. Piłsudskiego  – Chrobrego – Dworzec Główny – Boh. Westerplatte –Kupiecka – Batorego – Herberta – Działkowa – Prosta – WYCZÓŁKOWSKIEGO

* Linia nr 10 – zmiana trasy wraz z przywróceniem kursowania od poniedziałku do piątku

WROCŁAWSKA – al. Konstytucji 3 Maja – Długa – 1 Maja – Jaskółcza – Ptasia – Wyszyńskiego – Zacisze – WYCZÓŁKOWSKIEGO

* Linia nr 17 - zmiana trasy

CHYNÓW – Truskawkowa – Poznańska – Sulechowska – Staszica – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – Dąbrówki – Łużycka – FRANCUSKA

* Linia nr 19 – skierowanie wybranych kursów przez Raculkę

OS. ŚLĄSKIE – Os. Pomorskie – (wybrane kursy: Raculka –) Szosa Kisielińska – Podgórna – Waryńskiego – Staszica – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – Kupiecka – Batorego – OS.CZARKOWO (wybrane kursy: – ŁĘŻYCA)

* Linia nr 20 – zmiana trasy

PRZYLEP – Zjednoczenia – al. Wojska Polskiego – Bohaterów Westerplatte – DWORZEC GŁÓWNY

* Linia nr 25 – zmiana trasy

DROSZKÓW/NOWY KISIELIN – Stary Kisielin – Szosa Kisielińska – Podgórna – pl. Piłsudskiego – Chrobrego – DWORZEC GŁÓWNY

* Linia nr 26 – zmiana trasy

PKP NOWY KISIELIN – Nowy Kisielin Park Technologiczny – Nowy Kisielin – Stary Kisielin – Szosa Kisielińska – Podgórna – pl. Piłsudskiego – Chrobrego – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – WYCZÓŁKOWSKIEGO

* Linia nr 29 – uruchomienie nowej linii na trasie

LECHITÓW – Strzelecka – Sienkiewicza – Wrocławska – pl. Piłsudskiego – Chrobrego – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – Kupiecka – Batorego – OS.CZARKOWO

* Linia nr 30 – zmiana trasy

DWORZEC GŁÓWNY – Chrobrego – pl. Piłsudskiego – Wrocławska – Racula – DRZONKÓW (wybrane kursy: Sucha – ŁUGOWO lub: Zatonie – BARCIKOWICE)

* Linia nr 37 – zlikwidowana

* Linia nr 44 – zmiana trasy

WYSPIAŃSKIEGO – Staszica – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – Dąbrówki – 1 Maja – Jaskółcza – Botaniczna – Nowojędrzychowska – Funka – Jędrzychowska – JĘDRZYCHÓW

* Linia nr 80 – zlikwidowana (w zamian trasa linii 0 zostaje skierowane przez ulicę Wyszyńskiego)

Mapy przedstawiające przebieg poszczególnych linii oraz rozkłady jazdy znajdują się na stronie internetowej www.mzk.zgora.pl.

2. Opis zmian

* W nowym rozkładzie jazdy grupę linii podstawowych będą tworzyły linie nr: 0, 5, 8, 14 oraz 19. Autobusy tych linii będą podjeżdżały na przystanki co 15 minut w godzinach szczytu, co 20 minut poza godzinami szczytu, w ferie i wakacje, oraz część soboty, a także co 30 minut w pozostałych godzinach i w dni świąteczne. Zwiększona zostanie też ilość kursów do pętli PKP Nowy Kisielin na linii nr 0, a w dni robocze na godz. 6.00 do Parku Technologicznego w Nowym Kisielinie pracowników dowiozą dwa autobusy przegubowe.

* Pasażerowie ulicy Jaskółczej w miejsce linii nr 0, która zostanie skierowana przez ulicę Wyszyńskiego, otrzymają linię nr 44, a bezpośrednie połączenie z cmentarzem przy ulicy Wrocławskiej zapewnią autobusy linii nr 10, które ponownie będą kursowały także od poniedziałku do piątku i przez zmianę trasy obsłużą także ulicę Jaskółczą.

* Z przystanku przy ulicy Ogrodowej autobusy do miasta będą nadal odjeżdżały co 15-20 minut, a połączenie na cmentarz będzie szybsze - przez aleję Konstytucji 3 Maja.

* Zmiany czekają pasażerów korzystających z autobusów na osiedlu Zacisze. W miejsce trzech, rzadko kursujących linii 17, 25 i 37 na przystanki podjedzie autobus linii nr 5 - nawet co 15 minut. Ponadto, w związku z likwidacją linii nr 37, do pętli Wyczółkowskiego zostanie wydłużona trasa linii nr 6. Przez ulicę Prostą będą kursowały (oprócz linii 5 i 6) także autobusy linii nr 10, a opis tej zmiany znajduje się powyżej.

* Istotna zmiana trasy dotyczy linii nr 17 - autobusy z Chynowa do Elżbietanek pojadą tak jak do tej pory, następnie autobus pojedzie ulicą Dąbrówki i Łużycką, a przystanek końcowy znajdzie się na ulicy Francuskiej za CH Francuska. Ta zmiana zapewni połączenie ulicy Łużyckiej z Centrum i zwiększy dostępność transportu publicznego dla mieszkańców ulicy Francuskiej.

* Na trasy wyjadą autobusy nowej linii oznaczonej nr 29 (w relacji Os. Czarkowo – Lechitów) - zapewni ona bezpośrednie połączenie osiedla Czarkowo i ulicy Batorego z centrum handlowym przy ulicy Wrocławskiej, a także poprawi komfort podróżowania odciążając autobusy popularnej linii nr 19.

* Linia nr 30, której obecna trasa przebiega przez aleję Konstytucji 3 Maja, jest jedną z najbardziej narażonych na opóźnienia, które nie mają charakteru stałego i są zróżnicowane w zależności nie tylko od pory dnia, ale także od dnia tygodnia. Dlatego trasa linii zostanie skorygowana w ten sposób, że od Palmiarni autobusy pojadą przez plac Piłsudskiego i ulicę Chrobrego do centrum przesiadkowego. Rozkład jazdy został skonstruowany tak, aby zapewnić możliwie komfortowe przesiadki na autobusy linii nr 14 przy Palmiarni, a najbardziej popularny kurs o godz. 15.14 w dni robocze z Dworca Głównego do Barcikowic obsłuży autobus przegubowy.

Ponadto zostają zmienione godziny odjazdów na wszystkich liniach, a także nastąpi aktualizacja czasów przejazdów między przystankami dopasowując je do aktualnych warunków drogowych.

3. Publikowanie nowego rozkładu jazdy

Nowe rozkłady jazdy znajdują się już na stronie internetowej www.mzk.zgora.pl. Na przystankach zostaną umieszczone po Świętach Bożego Narodzenia. Na tabliczkach z nowym rozkładem jazdy na żółto zaznaczono datę obowiązywania rozkładu jazdy.

4. Zgłaszanie uwag

Uwagi i opinie na temat zmian można zgłaszać wysyłając e-mail na adres: przewozy@mzk.zgora.pl. Wnioski, które wpłyną do MZK pozwolą na jeszcze lepsze dopasowanie rozkładu do potrzeb i oczekiwań. Pracownicy pomogą także odnaleźć się w nowym rozkładzie jazdy.

oprac.

(dsp)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki