Przejdą przez ogień i dym

11 Maj 2018
Treningowy obiekt wypełnia dym, z głośników dobiegają złowrogie dźwięki: płacz dzieci, rozpaczliwe krzyki i błaganie o pomoc. Kandydat na pełnowartościowego druha OSP musi w takich warunkach przepełznąć ok. 25 m.

Jak się trafia do Ochotniczej Straży Pożarnej? Bardzo różnie. Dla jednych to obowiązek, czyli kontynuacja rodzinnej tradycji. Bo skoro dziadek, tata albo wujkowie służyli w straży pożarnej, to przecież nie wypada, aby najmłodsze pokolenie swoje strażackie fascynacje kończyło w momencie wyrośnięcia z krótkich spodenek. Miłosz Balcerzak i Patryk Sós nie wpisali się w ten rodzinny zwyczaj. Mieszkają w ścisłym centrum Zielonej Góry. Nikt z ich dalszych czy bliższych krewnych nie miał nic wspólnego z OSP, a jednak zapałali do straży pożarnej miłością od pierwszego wejrzenia. Pan Miłosz, lat 18, trafił kilka lat temu na strażacki trening zorganizowany podczas wakacji, gdy leniuchował na wsi, u babci, pod Krosnem Odrzańskim.

- To było dla mnie fascynujące przeżycie. Dostałem olbrzymią dawkę adrenaliny. Po powrocie do domu zacząłem tęsknić za tymi emocjami. Dlatego zgłosiłem się do OSP Racula i druhowie zgodzili się przyjąć mnie do swojej społeczności – tłumaczy M. Balcerzak.

Młodszy o trzy lata Patryk Sós zainteresował się służbą w OSP dzięki internetowym wpisom i przekazom. Były ekscytujące, stąd szybka decyzja, aby osobiście poznać smak bycia strażakiem.

- Ale nie tak łatwo zostać pełnoprawnym druhem OSP. Najpierw trafia się do młodzieżowych drużyn. Taki debiutujący dostaje mundur polowy, uczestniczy w szkoleniach dla początkujących, ale dopiero po ukończeniu 18. roku życia może wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu, które kończy się trudnym egzaminem teoretycznym i praktycznym – tłumaczy nam P. Sós.

Ten egzamin to nie żarty. Najtrudniejszy element to próba ognia i dymu. W specjalnym obiekcie treningowym wytycza się coś na kształt ścieżki. Egzaminowany musi nałożyć na siebie pełne oprzyrządowanie, łącznie z butlami z powietrzem umocowanymi na plecach oraz z ciasną maską przeciwgazową na twarzy. Obiekt wypełnia dym, z głośników dobiegają złowrogie dźwięki: płacz dzieci, rozpaczliwe krzyki i błaganie o pomoc. Kandydat na pełnowartościowego druha OSP musi w takich warunkach przepełznąć ok. 25 m.

- Takiej próbie poddam swoją wytrzymałość fizyczną i psychiczną już na przełomie września i października. To będzie nie tylko dla mnie bardzo ważny dzień – zapowiada M. Balcerzak.

Zielona Góra to chyba jedyne miasto wojewódzkie, które ma na swoim terenie aż siedem jednostek OSP. To 362 druhów, w tym 72 panie, nie licząc członków siedmiu młodzieżowych drużyn pożarniczych.

- Większość naszych OSP, bo aż sześć, jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To najmocniejszy dowód wysokiego profesjonalnego poziomu reprezentowanego przez naszych druhów. Możemy być z nich dumni – potwierdza prezydent Janusz Kubicki, od połączenia miasta z byłą gminą wiejską szefujący zielonogórskim OSP.

- Początkowo druhowie żywili spore obawy, czy połączenie miasta z gminą wyjdzie im na zdrowie. Po prawie czterech latach możemy śmiało powiedzieć, że połączenie dało zielonogórskim OSP bardzo duży impuls rozwojowy. Świadczą o tym nowe wozy bojowe, nowy sprzęt gaśniczy czy osobiste umundurowanie każdego druha OSP – zgodnie twierdzą M. Balcerzak i P. Sós.

Co powinno się życzyć strażakom w dniu ich święta?

- Tyle samo powrotów, co wyjazdów – zgodnym chórem podkreślają obaj młodzi druhowie.

(pm)

*** Z ostatniej chwili

Grzegorz Wesołowski, ratownik medyczny oraz druh OSP Jarogniewice i strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, zginał 9 maja w wypadku karetki pogotowia. Z powodu tego tragicznego wydarzenia, decyzją strażaków, odwołany został uroczysty apel strażacki, który miał się odbyć dziś, piątek, 11 maja, na pl. Bohaterów. W intencji zmarłego odprawiona zostanie msza żałobna: piątek, godz. 15.00, kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki