W Janach będzie wielka ropa?

14 Wrzesień 2013
Jest ropa! Taka wieść obiegła świat. I to u nas – nieopodal Jan.

- W odwiercie w Janach znaleziono pokłady ropy naftowej. Zachodnie koncerny już dyskutują jak podzielić zyski – poinformował w zeszłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

O odwiercie w Janach pisaliśmy na początku lipca. W lesie nieopodal wsi Kanadyjczycy z firmy Miedzi Copper prowadzili tam odwiert. Szukali… miedzi.  Tymczasem znaleźli ropę naftową.

Według „Dziennika” to olbrzymie złoża. A ponieważ Kanadyjczycy mają koncesję jedynie na poszukiwania miedzi do współpracy zaprosić mieli speców z irlandzkiej firmy San Leon, którzy takową koncesję posiadają i również prowadzą badania w okolicy Zielonej Góry. Podobno złoże zapowiada się bardzo obiecująco. Jednak przedstawiciele Kanadyjczyków są bardzo wstrzemięźliwi. W przesłanym do redakcji stanowisku czytamy: „Działalność Miedzi Copper w Polsce koncentruje się na poszukiwaniu i rozpoznaniu oraz wydobyciu miedzi ze złóż zalegających na dużych głębokościach (ponad 1 500 m). Obecnie poszukiwania obejmują teren Polski Zachodniej. Jeśli widzimy możliwość współpracy z partnerem z sektora węglowodorów, to zawsze życzliwie do niej podchodzimy. W przypadku San Leon, pracujemy nad przygotowaniem konkretniej umowy. Planujemy wykonanie kolejnych otworów na terenie województwa lubuskiego. Będzie to w najbliższym czasie otwór Mozów-1 C3, w pobliżu wcześniej odwierconego otworu Mozów-1 C1.”

(tc)