Po połączeniu sołtysi dalej działają

3 Styczeń 2015
- Sołtysi są i będą. Tu nic się nie zmieni. To zgodne z lokalnym prawem – zapewniał prezydent Janusz Kubicki. A sołtysi chcą dla siebie radę dzielnicy.

Piątkowe spotkanie 16 sołtysów z Adamem Urbaniakiem i Januszem Kubickim miało jeden cel – uspokoić sołtysów.
- Chcemy uspokoić tych wszystkich, dla których połączenie miasta i gminy wniosło element niepewności, czy dalej będą istniały sołectwa i sołtysi. Otóż będą, tu nic się nie zmieni. To konsekwencja prawa lokalnego, którego postanowienia wciąż obowiązują – tłumaczył sołtysom prezydent J. Kubicki.

Wtórował mu Adam Urbaniak, który do 15 marca będzie pełnił funkcję jednoosobowej rady miasta. - Pozostaniecie sołtysami aż do wyborów nowych sołeckich rad i nowych sołtysów – zapewniał A. Urbaniak.

Podczas piątkowego spotkania, każdy zielonogórski sołtys dostał oficjalny dokument, potwierdzony podpisami miejskich władz, o legalnym sprawowaniu funkcji sołtysa. Po zakończeniu uroczystości wręczania tych swoistych świadectw legalizacyjnych, sołtysi zaskoczyli organizatorów spotkania.

- W imieniu wszystkich sołtysów, chciałabym odczytać krótkie oświadczenie. Dotyczy przyszłego statutu rady dzielnicy. Według nas, nie potrzebujemy dodatkowych 15 radnych, wystarczą sołtysi. To my wiemy najlepiej, czym żyje każde sołectwo. Podobnie uważają mieszkańcy – oświadczyła Monika Turzańska, sołtyska Jan.

Wspólne oświadczenie sołtysów wyraźnie zaskoczyło miejskie władze.

 - Szanujemy waszą opinię. To ważny głos w rozpoczynającej się właśnie dyskusji. Dziś nie będziemy potrafili nic sensownego odpowiedzieć na waszą propozycję. Dajcie nam czas na sprawdzenie, czy jest zgodna z prawem – zaproponował J. Kubicki.

Podobnie wypowiedział się A. Urbaniak, zastrzegając:- Musimy sprawdzić, czy sołtys może być zarazem radnym, musimy sprawdzić, czy sołtys może odmówić przyjęcia funkcji radnego, bo nikogo nie wolno zmuszać do dodatkowych obowiązków.

Spotkanie zakończyła obietnica prezydenta Janusza Kubickiego:- Wszyscy sołtysi dostaną pisemną informację z trzema punktami: po pierwsze, ile pieniędzy z poprzednich edycji Funduszu Integracyjnego mają jeszcze do dyspozycji. Po drugie, ile ich sołectwo otrzyma pieniędzy, w 2015 r., z funduszu sołeckiego. I po trzecie, ile pieniędzy otrzyma sołectwo z ministerialnego bonusa na tegoroczny Fundusz integracyjny.

(pm)