Inżynierowie w służbie chorym

18 Czerwiec 2021
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii to ważny element składowy inżynierii biomedycznej. Świadomość potrzeb i możliwości oraz zaufanie środowiska naukowego i przedsiębiorców - to kluczowy czynnik sukcesu transferu technologii, a zatem zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności gospodarki - tłumaczy prof. Adam Bydałek- kierownik katedry Metalurgii i Materiałoznawstwa.

W Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzony jest kierunek inżynieria biomedyczna, który, jak mówią studenci, jest kluczem do przyszłości medycyny. Prężnie działa Studenckie Koło Naukowe BiomedUZ. Jak wyjaśnia Aleksandra Jędrzejewska, Sekretarz KN BiomedUZ: - Koło zrzesza studentów z pasjami, dając im narzędzia i łącząc różnorakie umiejętności, co prowadzi do finalizacji wielu ciekawych pomysłów w połączeniu z nabywaniem przez studentów nowych umiejętności i nawiązywaniem przyjaźni. Dzięki zaangażowaniu członków koło może pochwalić się wieloma osiągnięciami, takimi jak nagrody w konkursach, publikacje i zrealizowane projekty. Jednym z osiągnięć, z którego jesteśmy bardzo dumni, jest pomoc psom ze schronisk w postaci wykonania dwóch indywidualnych protez łap. Psy mają się świetnie i dzielnie oswajają się z protezami. Liczne publikacje wyników badań członków koła można odnaleźć na stronie internetowej koła.

Dzięki współpracy z lekarzami powstają innowacyjne rozwiązania służące leczeniu ludzi, a wiedza inżynierska pozwala wyjaśnić i lepiej rozumieć procesy powstawania niektórych chorób i urazów. Jak dodaje dr inż. Katarzyna Arkusz, opiekun KN BiomedUZ: - Taka forma działalności koła, oprócz realizacji tematów badawczych z zakresu inżynierii biomedycznej, które są wynikiem zainteresowań studentów, rozwija w nich samodzielność, odpowiedzialność, umiejętność współpracy w grupie, organizacji harmonogramu prac. Oczywiście na każdym etapie realizacji projektu, członkowie KN BiomedUZ mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i administracyjne ze strony pracowników uniwersytetu.

Instytut posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie eksperymentów i obserwacji. W ramach badań analizuje się strukturę materiałów za pomocą specjalistycznych mikroskopów. Kadra instytutu prężnie pracuje nad nowatorskimi projektami. Wybrane projekty realizowane w instytucie to: w ramach konkursu NCBiR projekt pt. „Wykorzystanie technologii UV-C w celu redukcji transmisji wirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia przenoszenia zakażeń w szpitalach”, w ramach konkursu NCN projekt „Interakcja bioresorbowalnego materiału z tkanką w warunkach zmiennych odkształceń na przykładzie cewki moczowej”. Ponadto, pracownicy i dyplomanci uczestniczą również w europejskich projektach np.: „Opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu metali ze złomu zużytego sprzętu elektronicznego” oraz „Opracowanie nowatorskiej technologii i wdrożenie do zastosowań w warunkach morskich wielofunkcyjnego materiału izolacyjnego na bazie pian metalowo-ceramicznych”.

W wymienionych działaniach instytutu biorą udział studenci, zdobywając praktykę w stosowaniu wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach. O powodzeniu takiego procesu kształcenia świadczy m.in. fakt, że niemal wszyscy absolwenci znajdują pracę zgodną ze swoim zainteresowaniem i wykształceniem.

prof. UZ, dr hab. inż. Tomasz Klekiel