Igor śmiga, że aż miło!

8 Październik 2021
Jego rówieśnikiem jest Max Verstappen. Z Holendrem, który dziś jest jedną z największych gwiazd F1, zielonogórzanin ścigał się w kartingach. Igor Waliłko, bo o nim piszemy, świetnie odnalazł się w serii wyścigowej GT 3.

W miniony weekend 24-latek wygrał na niemieckim torze Sachsenring. Zawody z serii ADAC GT Masters to rywalizacja, w której współpraca dwóch kierowców jest bezcenna, dlatego Igor Waliłko, mówiąc o zawodach używa formy „my”. Jest partnerem Francuza Julesa Gounona. - Nie spodziewałem, że tak mocno będzie wyglądał ten sezon, zwłaszcza, że to mój pierwszy, pełny sezon w GT 3 - przyznaje I. Waliłko. Po ostatnim, zwycięskim weekendzie, z 15-sekundową przewagą nad drugim zespołem, polsko-francuski duet znalazł się na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Do liderów tracą 25 punktów. - Mamy szansę na walkę o mistrzostwo. To coś niesamowitego, o czym nie marzyłem przed startem tego sezonu. Jesteśmy bardzo szybcy - podkreśla zielonogórzanin.

Waliłko przed sezonem został zaproszony przez zespół Zakspeed na testy. To pół-fabryczna ekipa Mercedesa. - Na testach poszło mi bardzo dobrze, byłem wolniejszy o 0,1 sek. od pole position z wcześniejszego sezonu - wspomina I. Waliłko. Wynik szybko rozniósł się po padoku i o zielonogórzaninie zrobiło się głośno. W konsekwencji 24-latek został sparowany ze starszym od siebie o trzy lata Gounonem. On jest tzw. fabrycznym kierowcą. W przeszłości był już mistrzem w tej serii. Doświadczenie w porównaniu z naszym kierowcą ma ogromne.

Kooperacja układa się świetnie, bo tego wymaga specyfika tej rywalizacji. Przeważnie ściga się 27 aut. Jest to sprint godzinny. Jeden zawodnik jedzie w sobotę kwalifikacje i potem rozpoczyna sobotni wyścig, po czym w połowie wyścigu do auta wskakuje zmiennik i kończy pierwszy dzień rywalizacji. W niedzielę role się odwracają. Ten, który dzień wcześniej kończył, jedzie kwalifikacje i pierwszą połowę wyścigu, a potem zamienia się z partnerem. – Bardzo dużo zależy od tego, jakim sprzętem i z jakim kierowcą się jedzie. Ja bardzo dużo uczę się od Julesa. On jest kierowcą fabrycznym. I to też powoduje, że osiągamy takie wyniki. Moim celem jest zostanie takim fabrycznym kierowcą - zaznacza I. Waliłko, który swoimi wynikami wzbudza zainteresowanie zespołów, bo staje na podium wyłącznie z fabrycznymi kierowcami. Oni pracują dla takich marek jak: Lamborghini, Porsche, Mercedes czy BMW. - Miejmy nadzieję, że moje marzenie się spełni i w niedalekiej przyszłości będę w stanie się ścigać bez wkładu własnego - dodaje.

Waliłko zaczynał od kartingów, potem ścigał się w formułach, a także w seriach wyścigowych Porsche. Teraz zamierza zagościć na dłużej w wyścigach GT 3. Do końca sezonu zostały jeszcze dwa weekendy. W Hockenheim i Nürburg. - Poziom jest niesamowicie wysoki, ale zawsze chciałem się ścigać z najlepszymi. Nigdy nie wybierałem serii, gdzie łatwo mógłbym zwyciężać. Cieszę się, że się udaje i ciśniemy dalej! - kończy.

(mk)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki