Iglotechnik: 30-latek w świetnej kondycji

29 Czerwiec 2021
Zielonogórski Iglotechnik, z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, świętuje 30-lecie istnienia. Obecnie to rozpoznawana marka w zachodniej Polsce. Jedna z wiodących firm dostarczających systemy klimatyzacji i wentylacji w kraju.

W 1990 r. powstał „Zakład Elektromechaniki”, który zajmował się głównie naprawą i instalowaniem chłodnictwa w małych sklepach osiedlowych. Pięć lat później zmienił nazwę na Iglotechnik i poszerzył działalność o montaż klimatyzacji i wentylacji. W 1995 r. zakupiono obecną siedzibę na Osiedlu Pomorskim 29. W 1996 r. zamontowano pierwszą wentylację w obiekcie przemysłowym, rok później profesjonalne chłodnictwo dla marketu STO.

- Zaczęło się 30 lat temu od naprawy lodówek w moim przydomowym garażu - wspomina Tomasz Gniewczyński, założyciel firmy. - W pierwszych latach dostarczaliśmy urządzenia chłodnicze dla sklepów. Z czasem zaoferowaliśmy klimatyzację, w latach 90. było to dobro luksusowe. Obecnie 80 proc. działalności to wentylacja, klimatyzacja i pompy ciepła. Chłodnictwo zeszło na drugi plan.

Iglotechnikowi sprzyja upowszechnienie się klimatyzacji. - Urządzenia potaniały, są energooszczędne - podkreśla T. Gniewczyński. - Nikogo nie dziwi klimatyzacja w bloku. Latem nie nadążamy z montażem.

Firma nastawia się na dostarczanie systemów wentylacji przemysłowej i klimatyzacji dla zakładów przemysłowych, magazynów i dużych hal fabrycznych. W mieście zrealizowano m.in. budynki Palmiarni, Uniwersytetu Zielonogórskiego, szpitala, hali CRS, Archiwum Państwowego, policji, prokuratury, ratusza i wielu obiektów w okolicy, np. figurę Chrystusa w Świebodzinie.

Złotymi zgłoskami w historii firmy zapisał się rok 2017 r. Iglotechnik, jako pierwszy w Europie, został wyłącznym importerem i generalnym dystrybutorem w Polsce holenderskiej firmy Oxycom.

- Współpraca z Holendrami to milowy krok w rozwoju - mówi Maciej Kaczmarski, prezes zarządu i współwłaściciel firmy. - Te najnowocześniejsze urządzenia są wykorzystywane w halach przemysłowych i magazynach. Klienci oszczędzają do 80 proc. energii. Większość dużych zielonogórskich firm ma ten sprzęt.

Zarząd firmy jest dumny z ukończenia kolejnego etapu instalacji w siedzibie e-obuwie.pl - największej zielonogórskiej firmy w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie. Większość obiektów w strefie zrealizował i obsługuje Iglotechnik. Firma serwisuje całą dobę strefy gospodarcze w Kostrzynie, Świebodzinie i Nowej Soli.

Podczas pandemii nikogo nie zwolniono. Wszyscy pracują na umowę o pracę.

Obecnie firma zatrudnia 60 osób i wciąż poszukuje fachowców. Szkolenie odbywa się od podstaw, jak w dobrym rzemieślniczym fachu - mistrz przysposabia ucznia.

W firmie wytyczona jest ścieżka kariery dla pracownika. Leszek Lewandowski z zarządu firmy zdradza, że niektórzy młodzi ludzie nie umieli posługiwać się śrubokrętem, a daleko w firmie zaszli.

- Jesteśmy największą szkołą wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa w regionie - podkreśla M. Kaczmarski. - Inwestujemy w specjalistyczne szkolenia, opłacamy pracownikom studia na Uniwersytecie Zielonogórskim i uczelniach wrocławskich.

Iglotechnik jest też mecenasem sportu - wspiera zielonogórskie kluby. Firma jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” które opiekuje się od 20 lat dziećmi z zielonogórskich domów rodzinkowych. Latem zabierze młodzież na międzynarodowe regaty Tall Ships Races 2021 do Lizbony. Wystartują na żaglowcu Fryderyk Chopin. Projekt wspiera miasto Zielona Góra i zielonogórskie firmy: e-obuwie, LUG, Perbud, TERRA Nieruchomości i MediPlus.

Firma obecnie klimatyzuje w mieście namiot w punkcie szczepień przeciwko COVID-19.

- Jestem dumny, że istniejemy 30 lat. Z kilku kryzysów wyszliśmy obronną ręką. Jesteśmy w niezłej kondycji - kończy T. Gniewczyński.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki