Idzie maluch do żłobka, przedszkola, szkoły…

19 luty 2021
W tym roku epidemii nie udało się wywrócić do góry nogami kalendarza przyjmowania dzieci do miejskich placówek oświatowych. Rekrutacja rozpocznie się tradycyjnie, czyli w marcu.

- Nabór do miejskich żłobków na rok 2021/2022 rozpocznie się 1 marca, a do publicznych przedszkoli, szkolnych oddziałów przedszkolnych i do klas pierwszych szkół podstawowych dwa tygodnie później, 15 marca – ogłosił magistrat.

W ubiegłym roku, z powodu wybuchu epidemii koronawirusa, zapisy do przedszkoli i szkół ruszyły dopiero w drugiej połowie maja. Tegoroczne harmonogramy naboru już są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta.

Oto najważniejsze daty, których rodzice dzieci do lat siedmiu przegapić nie powinni:

* 1-31 marca - składanie wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka;

* 4-18 maja – nabór dodatkowy, do filii Miejskiego Żłobka nr 1 przy al. Wojska Polskiego;

* 15-31 marca - rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych;

* 15-26 marca (do godz. 13.00) – składanie wniosków do klas pierwszych szkół podstawowych;

* 10-14 maja - składanie wniosków w postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i szkół.

Rekrutacja prowadzona będzie przy pomocy systemu elektronicznego, który m.in. naliczy dzieciom punkty według istniejących kryteriów rekrutacyjnych (ustalanych uchwałami przez radę miasta). Jeszcze przed rozpoczęciem naboru, na stronie internetowej miasta rodzice znajdą informacje o ofercie publicznych żłobków, przedszkoli i szkół (informator znajduje się także na stronie: nabor.pcss.pl/zielonagora), które pomogą im w dokonaniu wyboru. Wzory wniosków i oświadczeń zostaną tu opublikowane w momencie uruchomienia naboru. Wydrukowane i wypełnione dokumenty rodzic musi złożyć osobiście, w wersji papierowej, w placówce pierwszej preferencji.

- Choć miasto w tym roku rozszerzyło swoją bazę o filię żłobka nr 1 przy al. Wojska Polskiego, w której zorganizujemy dodatkowy nabór, w żłobkach nadal mamy najtrudniejszą sytuację, bo z roku na rok coraz więcej matek decyduje się na powrót do pracy – mówi Lidia Gryko, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w zielonogórskim magistracie. Na maluchy w żłobkach miejskich czeka w tym roku 270 miejsc. Ponadto miasto dofinansowuje ponad 600 miejsc w żłobkach niepublicznych i część z nich przypadnie tegorocznemu narybkowi. Znacznie lepsza sytuacja jest w miejskich przedszkolach, w których na przyszłych przedszkolaków czeka około 1400 miejsc. – Zaspokoimy potrzeby wszystkich trzylatków, choć nie zawsze w jednym z trzech przedszkoli wskazanych przez rodziców. To się zdarza, ale rzadko – uspokaja pani naczelnik.

Również publiczne szkoły podstawowe przyjmą wszystkich uczniów, którzy mieszkają w ich obwodach. O wolne miejsca, jeśli szkoła jeszcze nimi dysponuje, ubiegać się będą musieli wyłącznie uczniowie, którzy chcą podjąć naukę poza swoim obwodem.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki