Hołd i szacunek

3 Czerwiec 2022
W miniony poniedziałek odbyły się uroczystości upamiętniające 62. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Oddano hołd mieszkańcom, którzy wystąpili w obronie Domu Katolickiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Obrońców Domu Katolickiego w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po mszy złożono wiązanki kwiatów przy grobie księdza Kazimierza Michalskiego. Główną część obchodów zaplanowano pod sceną letnią przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej. Z powodu deszczu przeniesione je do sali kameralnej FZ

- Oddajemy hołd i szacunek wszystkim, którzy mają swój udział w tym, że po latach cierpień i śmierci żyjemy w wolnej, suwerennej Polsce - mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - Mamy wobec nich ogromny dług wdzięczności. Władza komunistyczna mamiąc wszystkich wprowadzeniem ustroju sprawiedliwości społecznej, w rzeczywistości budowała system niczym nieskrępowanej władzy, bez opozycji i kontroli. Wydawało im się, że w takich miejscach jak Zielona Góra, do których przyjechali nasi rodacy z całego kraju i nie zdążyli utworzyć wspólnoty, będzie łatwo taki ustrój wprowadzić. Mylili się.

- Ponad 60 lat temu zielonogórzanie stanęli w obronie Domu Katolickiego - przypominał prezydent Janusz Kubicki - Władza komunistyczna chciała zniszczyć wiarę, wolność słowa i wyznania, mieszkańcy się temu sprzeciwili. Ponieśli straszne konsekwencje, byli szykanowani i zamykani w więzieniu. Przez wiele lat starano się wymazać z historii Zielonej Góry ten dzień i datę, nie mówiono o tym w szkołach i na oficjalnych spotkaniach. Cieszę się, że co roku możemy się spotykać i przypominać o tym jak ważna jest wiara, szacunek dla drugiego człowieka i wolność.

Młodzież z Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej przygotowała program słowno-muzyczny.

(rk)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki