Gotowa S3 jest już pod Sulechowem

14 Czerwiec 2013
Jeżeli już w poniedziałek wjedziecie pod Sulechowem na nową drogę, to będzie znaczyć, że ekspresówka do Świebodzina jest już otwarta. A jeżeli nie wjedziecie?

To poczekacie jeszcze najwyżej kilka dni. Według założeń Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odcinek drogi ekspresowej Świebodzin-Sulechów powinien być oddany do ruchu w poniedziałek, 17 czerwca.

- Dotrzymacie terminu? – zapytaliśmy w czwartek.
- Termin ustawowy jest dłuższy. Chcielibyśmy, żeby droga była oddana do użytku w poniedziałek. Trasa jest skończona. Właśnie trwa odbiór techniczny. W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć, czy skończy się do 17 czerwca – tłumaczy rzecznik zielonogórskiego Oddziału GDDKiA, Anna Jakubowska.

A co będzie z przecinaniem wstęgi, oficjelami, ministrem? Przecież niedawne uruchomienie węzła drogowego w Jordanowie odbyło się z wielką pompą. Specjalnie przyjechał minister transportu, Sławomir Nowak.
- Wówczas pan minister dopasował się do zaplanowanego terminu zakończenia inwestycji. Teraz, gdy tylko wszystkie zezwolenia będą wydane, natychmiast otwieramy drogę i kierowcy mogą jechać – tłumaczy A. Jakubowska.

Budowa drogi ekspresowej S3 to jedna z najważniejszych inwestycji w województwie. Przecina z północy na południe całe województwo, łącząc ze sobą największe miasta i autostrady.

Cieszy również zielonogórzan, bo zbliża się w kierunku naszego miasta. Kto jednak myśli, że już w przyszłym tygodniu bez problemów pomknie samochodem nad morze, musi się jeszcze trochę wstrzymać. Nowy fragment ekspresówki zaczyna się obok Sulechowa i kończy na węźle południowym przed Świebodzinem. Dalej pojedziemy starą S3 przez Gorzów. Chyba, że chcemy wjechać na autostradę Warszawa-Berlin, to możemy skorzystać z otwartego 27 maja węzła Jordanowo. Zmiany będą jednak postępowały w błyskawicznym tempie. Według harmonogramu, 11 lipca ma być otwarta estakada koło Świebodzina, a w sierpniu odcinek drogi od autostrady do Międzyrzecza. Wtedy cały odcinek Sulechów-Międzyrzecz będzie gotowy. Licząca 43 km długości trasa, z dwoma estakadami, kosztowała ponad 1 miliard złotych.

Co dalej? Rząd chce kontynuować budowę S3. – Już ogłosiliśmy przetarg na budowę drugiej nitki drogi na obwodnicy Międzyrzecza i Gorzowa. Prace powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku – informuje A. Jakubowska.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki