Goście odpoczęli na Winobraniu

17 Wrzesień 2021
Do miasta przyjechały władze autonomicznej republiki Adżarii, jednego z regionów Gruzji. Jego stolica Batumi stanie się kolejnym miastem partnerskim Zielonej Góry.

Prezydent z honorami przyjął gruzińską delegację. W ubiegły piątek, 10 września, w magistracie odbyła się konferencja prasowa. Uczestniczyli w niej: Davit Gabaidze - przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii, Zurab Tchurkveidze - szef administracji, Jaba Phutakaradze - minister finansów i gospodarki raz Irakli Beridze - asystent przewodniczącego Rady Najwyższej.

Goście przybyli z Batumi, miasta w południowo-zachodniej Gruzji, leżącego na wybrzeżu Morza Czarnego, stolicy autonomicznej republiki Adżarii. Położone jest ono w sąsiedztwie granicy z Turcją, to drugie co do wielkości miasto w kraju. Liczy ponad 150 tysięcy mieszkańców.

- I Polska, i Gruzja mają za sobą trudny okres, w którym nie do końca samodzielnie mogły funkcjonować z uwagi na relacje z Rosją. Wierzę w to, że powinniśmy ze sobą rozmawiać, współpracować i wymieniać się doświadczeniami. Biorąc pod uwagę, że zarówno w Zielonej Górze, jak i Gruzji jest wino, to liczę na to, że znajdziemy wspólny język, aby rozwiązać wszystkie problemy - mówił do gości prezydent Janusz Kubicki. - Mam nadzieję, że wspólnie zrealizujemy projekty, które sprawią, że nasze narody będą mogły zbliżyć się do siebie.

- Bardzo dziękuję za dobrą współpracę Polski i Gruzji - mówił D. Gabaidze. - Polska pomaga Gruzji w trudnych czasach. To dobrze, że współpraca między naszymi państwami przechodzi o szczebel „niżej, na poziom miast i regionów. Batumi ma podobną liczbę mieszkańców, co Zielona Góra. A my mamy okazję odpocząć u was podczas Winobrania, o którym słyszeliśmy wiele dobrego. Polacy, którzy u nas byli, zauważają gościnność Gruzinów. Polska jest tak samo gościnna.

Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie zapowiedziała, że Batumi stanie się kolejnym miastem partnerskim Zielonej Góry. - Prezydent Kubicki już zaprosił do miasta prezydenta Batumi. Umowa partnerska daje możliwość współpracy organizacjom i stowarzyszeniom. Tak stało się w przypadku serbskiego Kraljeva.

Decyzję w sprawie umowy partnerskiej z zagranicznym miastem może podjąć zielonogórska rada miasta.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki