Głosowaliśmy głównie przez internet

20 Lipiec 2018
- Znamy wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosów w wersji papierowej wpłynęło 4 951, a elektronicznych 31 642 – informuje Piotr Dubicki z Departamentu Prezydenta Miasta.

- Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego dobiegła końca. Jak Pan ocenia jej przebieg?

- Mieszkańcy Zielonej Góry doskonale wiedzą czym jest Budżet Obywatelski. Zielonogórzanie mają świadomość, że dzięki zaangażowaniu mogą zmienić swoją ulicę, osiedle oraz całe miasto. Głosowanie trwało trzy tygodnie, uprawnieni do głosowania mogli oddawać głosy zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Głosowanie przebiegało sprawnie, ankieta internetowa od razu wychwytywała błędnie wpisane dane dlatego nie było możliwości, aby głos oddany elektronicznie był nieważny.

 

- Każdy mieszkaniec mógł oddać cztery głosy, jeden na zadanie ogólnomiejskie i trzy na zadania okręgowe. Czy każdy w pełni wykorzystał ilość głosów jaka mu przysługiwała?

- Każdy głosował na zadania, które były dla niego najważniejsze. Niektórzy oddawali 4 głosy, inni tylko jeden. Głosów papierowych wpłynęło 4.951, a elektronicznych 31.642. Na podstawie tych danych można zauważyć, że zielonogórzanie nie wychodząc z domu decydowali jak rozdysponować 6 milionów złotych. Niestety pojawiały się również głosy nieważne.

 

- Co decydowało o tym, że głos był uznawany jako nieważny?

- Regulamin Budżetu Obywatelskiego 2019 jasno określał jakie osoby są uprawnione do głosowania oraz jakie dane są niezbędne do tego aby oddać głos. Częstą przyczyną uznawania głosu jako nieważnego był błędnie wpisany numer PESEL, adres zameldowania, czy miejsce urodzenia. Zdarzało się także, że głosowali ludzie nie zameldowani w Zielonej Górze lub chcący oddać więcej głosów niż przewidywał to regulamin. Głosy często się dublowały, zostały oddane internetowo, a później karta papierowa była wrzucana do urny. Niestety takie karty do głosowania były odrzucane. Ilość głosów, które były oddane błędnie to 2.235.

 

- Jak Pan ocenia zaangażowanie mieszkańców w Budżet Obywatelski?

- Ilość głosów bez wątpienia świadczy o tym, że zielonogórzanie potrafią działać razem. Najlepszym przykładem na to jest zwycięskie zadanie ogólnomiejskie jakim jest budowa drogi na ulicy Jaśminowej i Kalinowej. Mieszkańcy Jędrzychowa chodzili od domu do domu, starając przekonać się do swojego pomysłu innych i udało im się zdobyć 2.893 głosy, zostawiając konkurencję w tyle.

 

- A co z zadaniami okręgowymi? Czy w tym wypadku też można zauważyć współdziałanie mieszkańców?

- Oczywiście, że tak. Już od kilku edycji aktywnie działa Grupa Inicjatywna z ulicy Chmielnej. W tym roku również pokazali, że zaangażowaniem i wspólną pracą można zmienić swoją okolicę. Zdobyte ponad 1.700 głosów pozwoli na realizację leśnego toru do jazdy BMX. Jednak niekwestionowanym liderem wśród zadań okręgowych jest pomysł zgłoszony przez Szpital Uniwersytecki, który zapobiega utracie włosów przy terapii onkologicznej. W ramach tego zadania zostaną zakupione nowoczesne czepki chłodzące.

 

- Kiedy można się spodziewać realizacji zwycięskich zadań?

- Realizacja projektów, które zdobyły największą ilość głosów rozpocznie się w 2019 roku. Jednocześnie apelujemy do mieszkańców o cierpliwość, ponieważ aktualnie w naszym mieście trwa wiele inwestycji. Dziękujemy za wzięcie udziału w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Dzięki waszemu zaangażowaniu zrealizowane zostaną kolejne, ważne dla mieszkańców inwestycje.

- Dziękujemy.

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego 2019