GAMP. Informatyczny lider obecny na trzech kontynentach

27 Styczeń 2023
W piątek firma GAMP obchodzi piękny jubileusz 25-lecia swojego istnienia. - Wciąż się rozwijamy, zatrudniamy nowych specjalistów, przygotowujemy unikatowe rozwiązania dla kontrahentów. Liczbę naszych partnerów biznesowych na przestrzeni tych lat możemy liczyć już w setkach - mówi Piotr Gawara, prezes spółki, właściciel.

Historia zielonogórskiego GAMP-a zaczyna się w 1998 roku w jednej z „piwnic” przy ul. Dworcowej. - To był ciekawy okres w Polsce, dużo ludzi decydowało się na otworzenie własnego biznesu. Uznaliśmy, że bardzo przyszłościowa jest branża IT i usług informatycznych. Dosyć szybko znalazło to potwierdzenie w faktach, bowiem już rok później przenieśliśmy się do nowej siedziby przy al. Konstytucji 3 Maja. Na stałe wpisaliśmy się w technologiczną mapę Zielonej Góry - opowiada Piotr Gawara. Co było kluczem do sukcesu?

Kontrola zużycia energii

- Nie można stać w miejscu. Świat cały czas dynamicznie się zmienia, pojawiają się nowe rozwiązania, aplikacje, sztuczna inteligencja. Dlatego, aby świadczyć usługi najwyższej jakości uważnie śledzimy nowe trendy, które później adaptujemy na autorskie platformy - wyjaśnia P. Gawara.

Obecnie przedsiębiorstwo skupia się na projektowaniu i wdrażaniu specjalistycznego oprogramowania m.in. dla zakładów produkcyjnych, świadczy usługi konsultingowe i outsourcingowe z zakresu IT. Jednym z jej ciekawszych produktów jest np. system SAFESYS.Pomiary, stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą zoptymalizować i monitorować zużycie mediów.

- W dobie rosnących kosztów działalności gospodarczej warto zwiększać efektywność energetyczną każdej firmy. Dzięki temu autorskiemu rozwiązaniu możemy m.in. w czasie rzeczywistym śledzić i kontrolować zużycie energii lub innego dowolnego medium w danym zakładzie czy galerii handlowej. To później przekłada się na realne oszczędności - przekonuje P. Gawara.

Innym ciekawym produktem jest Machine Vision, czyli rozwiązania w zakresie tzw. widzenia maszynowego (zautomatyzowane systemy wizyjne) oraz sztucznej inteligencji. System wykorzystywany jest w procesach produkcyjnych do kontroli jakości, identyfikacji komponentów pomiaru, śledzenia oraz liczenia. - To dla nas kluczowy projekt - zaznacza prezes. - Obecnie nasze rozwiązania dostarczamy do wielu krajów w Europie oraz do Stanów Zjednoczonych.

GAMP stale inwestuje też we własną chmurę obliczeniową, tworzy dla klientów bezpieczną infrastrukturę serwerową w ramach GAMP Data Center.

- Prowadzimy także bardzo ciekawy projekt badawczy B+R polegający na analizie funkcjonowania pszczół w ulu, który wykorzystuje tzw. uczenie maszynowe (deep learning z ang. - przyp. md). To daje nam w przyszłości konkretne fundamenty do rozwoju - podkreśla właściciel przedsiębiorstwa. - Projekt został wyróżniony przez PARP.

Zespoły programistów

Rozszerzenie działalności zaowocowało tym, że GAMP ma własne zespoły programistów i przedstawicielstwa w różnych krajach m.in. w Anglii, Niemczech, ale też w Egipcie, Turcji. - Można powiedzieć, że firma działa obecnie na trzech kontynentach. Zatrudniamy ponad 50 wysokiej klasy specjalistów - zaznacza prezes Gawara.

Dzięki pracy w GAMP-ie prezesowi udało się także spełnić jedno z marzeń. - Zawsze chciałem mieć biuro z widokiem na Morze Śródziemne. I teraz mogę się takim nacieszyć - w jednym z naszych zagranicznych oddziałów w Aleksandrii - wyjaśnia.

Czy podczas tych 25 lat działalności firma zastanawiała się nad przenosinami do większego ośrodka?

- Oczywiście, ale ostatecznie zawsze zwyciężało przywiązanie do mojego rodzinnego miasta, Zielonej Góry. Tutaj zaczynaliśmy i tutaj zostaniemy. Warto pamiętać i docenić, że nasze miasto posiada prężnie rozwijający się Uniwersytet Zielonogórski. Z kolei dzięki olbrzymiemu sukcesowi takich firm jak Cinkciarz, Streamsoft czy Astec staliśmy się prawdziwym zagłębiem IT. Cieszę się, że GAMP również w tym uczestniczy - dodaje P. Gawara.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki