Dzień Sołtysa. "W tej pracy jest się dla ludzi"

10 Marzec 2023
11 marca jest wyjątkowym dniem dla wszystkich sołtysów. To właśnie wtedy obchodzą swoje święto. W Zielonej Górze to uroczystość szczególna, bo możemy pochwalić się największą liczbą sołectw wśród polskich miast - mamy ich 17!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest obecnie 40.825 sołectw. W zdecydowanej większości są one związane z gminami wiejskimi. Nie jest to jednak regułą. Choć Zielona Góra przoduje w kategorii miast z sołectwami, warto wiedzieć, że np. w miejscowości Orzesze jest ich osiem, w Krasnymstawie siedem, a w Jastrzębiu-Zdroju sześć. Przez wiele lat, po wchłonięciu wsi przez miasto, w Suwałkach też funkcjonowały trzy sołectwa - w zeszłym roku podjęto jednak decyzję o ich likwidacji.

Jeśli mamy sołectwo, to musi ono mieć również swojego sołtysa. Co właściwie ciągnie ludzi do tego zajęcia?

Siła młodości

- Chciałem działać dla mojej lokalnej społeczności, zmieniać otaczającą rzeczywistość - podkreśla 35-letni Michał Kata z Jeleniowa, najmłodszy sołtys w Zielonej Górze. - Początki nie były łatwe. Wprowadziłem się do naszego sołectwa w 2016 roku. Nikt mnie tu nie znał. Ale już wtedy wiedziałem, że zależy mi, aby nasza część miasta pozytywnie się zmieniała. Dlatego wspólnie z sąsiadami założyliśmy Stowarzyszenie Dla Rozwoju Jeleniowa „Jelonki”. A gdy przyszły wybory na sołtysa, obszedłem wszystkie domy w miejscowości, tak aby porozmawiać z mieszkańcami. Myślę, że to pomogło, bo później dostałem sto procent poparcia przy 80-procentowej frekwencji!

Sołtys Kata przyznaje, że już od dziecka starał się działać społecznie. - Reprezentowałem kolegów w studenckim senacie, współpracowników w zakładzie pracy. Chcę zmieniać świat na lepszy - podkreśla. - Jako sołtysowi zależy mi, aby regularnie coś się u nas działo. Zaczęliśmy od organizacji biegu charytatywnego w 2018 roku, a teraz co roku odbywa się u nas szereg imprez okolicznościowych np. andrzejki czy Dzień Seniora.

Nasz rozmówca dodaje, że ważne są też inwestycje. - Udało nam się wybudować piękne centrum kultury, później także m.in. boisko, plac zabaw, siłownię i strefę grilla. Marzy mi się, aby kiedyś pociągnąć ścieżkę rowerową z Jeleniowa do Ochli. Wierzę, że to się uda - zaznacza sołtys.

Kobiecym okiem

Wśród 17 zielonogórskich sołtysów jest aż osiem kobiet. Agnieszka Głuska gospodarzy w Ługowie. - Myślę, że w tej pracy trzeba umieć rozmawiać z ludźmi, szukać kompromisów, być otwartym na problemy innych. W takich sytuacjach często przydaje się spojrzeć na daną sprawę kobiecym okiem - uważa A. Głuska.

Jej zdaniem najtrudniejszą sprawą jest rozmowa z mieszkańcami o finansach. - Fundusze, które dostają sołectwa od miasta są ograniczone i czasem trzeba ludziom wyjaśnić, że na wszystko od razu nie wystarczy. Nie jest to łatwe. Ale też nie ukrywam, że bycie sołtysem daje satysfakcję z pracy na rzecz społeczności - mówi.

Wartość doświadczenia

Zielonogórskim sołtysem z najdłuższym stażem jest Jan Smoter z Zawady. - Zgodziłem się być sołtysem tak dawno temu, że sam już nawet nie pamiętam, kiedy dokładnie to było i dlaczego - śmieje się pan Jan. - Ważne, aby pamiętać, że w tej pracy jest się dla ludzi. To trzeba po prostu lubić, jednego dnia ktoś będzie cię chwalił, a drugiego ganił. Bez tego pierwiastka społecznika ciężko jest być sołtysem. Z mojego doświadczenia wynika, że sołectwa są w mieście potrzebne, dają lokalnej społeczności poczucie bezpieczeństwa i pewnej wspólnoty. Ludzie wiedzą, że jest ktoś, kto będzie o nich walczył.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki