Dzień kolorowej skarpetki. Włącz się do akcji!

17 Marzec 2023
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ wraz z partnerami zaprasza na dwa wydarzenia - konferencję i bicie rekordu w tworzeniu łańcucha z kolorowych skarpetek. Pierwszy dzień wiosny będzie niezwykły!

Uniwersytet Zielonogórski wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, urzędem miasta i Stowarzyszeniem Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa kontynuują działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. - Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa przygotowaliśmy dwa wydarzenia. Pierwsze to konferencja naukowa „Weź mnie doceń a nie oceń. Codzienność osób z Zespołem Downa”, która odbędzie się 20 marca w bibliotece UZ o godz. 10.00. Będziemy gościć nie tylko przedstawicieli nauki, ale również osoby z Zespołem Downa. Naszą konferencję rozpocznie występ dzieci ze szkoły specjalnej. Będą też uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, zostanie przygotowana galeria prac wykonywanych przez dzieci i dorosłe osoby z Zespołem Downa - tłumaczy dr Katarzyna Kochan z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ.

Rekordowy łańcuch

Drugi dzień będzie miał charakter happeningu. 21 marca w hali CRS o godz. 10.00 rozpocznie się wydarzenie „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”. Uczestnicy będą tworzyć łańcuch z tej części garderoby. - Organizujemy olbrzymi happening przy współpracy wielu instytucji i partnerów. Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, ale nie tylko. Zapraszamy wszystkich z województwa, z Polski, z zagranicy. Takiego wydarzenia jeszcze nigdy nigdzie nie było! Będziemy kolorować, przygotowywać skarpety, które następnie zamocujemy na sznurze. Później policzymy ile metrów kolorowych skarpetek wspólnie udało nam się utworzyć. Ta akcja ma pokazać po prostu, że Zielona Góra to miasto bardzo wrażliwe na pomoc drugiej osobie - zachęca do udziału dr Grzegorz Hryniewicz z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy, który reprezentuje też stowarzyszenie „Warto jest Pomagać”.

Świat byłby szary

W Polsce żyje około 60 tys. osób z Zespołem Downa, które potrzebują naszego wsparcia, o czym przypomina dr Patrycja Łychmus, prezeska Stowarzyszenia Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa. - Ci ludzie mieszkają, żyją, funkcjonują, starają się być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Wspomagamy ich poprzez różne działania, zajęcia, organizowanie spotkań. Staramy się też jednoczyć środowisko osób z niepełnosprawnościami. Z ogromną radością współpracujemy m.in. z Katedrą Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ. Staramy się pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami są niestereotypowe. Dzień kolorowej skarpetki to jest właśnie taki dzień - pokazujący różnorodność, ale i odmienność. Jest też troszkę uczulający społeczeństwo na to, że w tej odmienności jesteśmy interesujący, jesteśmy barwni - mówi dr Łychmus. - Gdyby nie ta odmienność, świat byłby szary, smutny. Stąd te skarpetki nie do pary, które są symbolem osób z Zespołem Downa. Data też nieprzypadkowa - 21 marca - Zespół Downa charakteryzuje się tym, że jest to zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. To sprawia, że osoby te są wyjątkowe jeżeli chodzi o wygląd, ale też odbiór rzeczywistości. Są radosne, wspaniałe, szczere, żyją tu i teraz.

Aby zarejestrować się do udziału w akcji wystarczy wejść na stronę odn.zgora.pl. Organizatorzy zapraszają przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, studentów, seniorów. Każdego, kto chce wziąć udział w biciu rekordu.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ