Dzielimy się doświadczeniami

24 Czerwiec 2022
W niemieckim Cottbus odbyła się 30. edycja Tygodnia Środowiska. - To, co robicie od lat to wspaniała praca na pokolenia - gratulował organizatorom wiceprezydent Dariusz Lesicki, który opowiadał o sukcesie Zielonej Góry w dziedzinie elektromobilności.

Miasta Cottbus i Zielona Góra współpracują ze sobą ponad 40 lat. To partnerstwo ma również wymiar w zakresie ochrony środowiska, rewitalizacji pięknych terenów zielonych np. parków w Branitz czy Zatoniu, ale też w wytyczaniu nowych zrównoważonych ścieżek rozwoju, które sprostają wyzwaniom współczesności i zagrożeniom klimatycznym. Platformą do wymiany tych myśli i doświadczeń jest m.in. Tydzień Środowiska, który odbywał się w Cottbus po raz 30!

- Nasze miasto w przeszłości było mocno zanieczyszczone - tłumaczył Thomas Bergner, naczelnik wydziału środowiska w magistracie Cottbus. - Ale przez wiele lat mocno walczyliśmy, aby to zmienić. Przy każdej większej inwestycji szczegółowo sprawdzaliśmy, jak nasze plany wpłyną na środowisko naturalne, nawet na motyle czy chrząszcze, na większe zwierzęta, na jakość powietrza. Dziś dzięki tej pracy nasze miasto jest uważane za jedno z najbardziej zielonych w Niemczech.

W Cottbus nikt nie spoczywa na laurach i już teraz trwają przygotowania do kolejnych inwestycji związanych m.in. z utworzeniem Łużyckiego Parku Naukowego oraz rozwoju Parku Technologiczno- Przemysłowego. W tych planach kontakty z Zieloną Górą mają duże znaczenie, dlatego na Tydzień Środowiska udała się delegacja z urzędu miasta, na której czele stanął wiceprezydent Dariusz Lesicki. W Cottbus opowiedział o naszych doświadczeniach w kontekście elektromobilności.

- W miejscowościach wielkości Zielonej Góry mieszkańcy muszą mieć możliwość swobodnej komunikacji, aby móc dojechać do pracy, szkoły czy szpitala. W rezultacie mamy już zarejestrowanych niemal 130 tysięcy samochodów, które - przyjmując średnie dane - emitują w ciągu roku do atmosfery ok. 70 mln kg CO2! Dlatego podjęliśmy decyzję, aby postawić na elektromobilność, wdrożyć zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego, zachęcić do korzystania z niego i zredukować liczbę samochodów spalinowych - wyjaśniał D. Lesicki.

I opowiadał, że w ramach tych działań na przestrzeni ostatnich lat miasto przeprowadziło wiele inwestycji, m.in. wybudowało centrum przesiadkowe, zmodernizowało zajezdnię autobusową oraz wiadukt nad ul. Batorego, ale też wprowadziło system miejskich rowerów oraz hulajnóg. Bardzo ważnym elementem była też decyzja o zakupie 43 autobusów elektrycznych oraz stworzeniu sieci ładowarek zasilających transport publiczny.

- Obecnie planujemy zakup 17 nowych pojazdów. Gdy dojdzie do skutku, niemal 95 procent naszego taboru będzie niskoemisyjne. Wprowadziliśmy także darmowe bilety autobusowe dla młodzieży, co ma wymiar edukacyjny, aby przyzwyczaić młodych ludzi do korzystania z transportu publicznego. Uważam, że to wszystko zaprocentuje w przyszłości - przekonywał wiceprezydent. I zaprosił niemieckich partnerów na kolejne rozmowy, tym razem podczas zielonogórskiego Winobrania.

(md)