Działki na Srebrnej Polanie rozlosowane

28 Czerwiec 2021
To było pierwsze takie losowanie w historii Zielonej Góry. We wtorkowe popołudnie, 1270 osób, które złożyło wniosek o dzierżawę działki na Srebrnej Polanie, nerwowo wyczekiwało na uśmiech losu. Spełniło się marzenie 118 rodzin!

Publiczne losowanie 118 działek dla przyszłych dzierżawców można było obejrzeć w mediach społecznościowych. Ale niech żałuje ten, kto przegapił widowisko na żywo, w Planetarium Wenus! Prowadzący je Mateusz Kasperczak - dziennikarz Radia Index i Kamila Winkler z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, potrafili utrzymać mieszkańców w niepewności. Wydarzenie przypominało telewizyjne show. Na scenie, poza prowadzącymi, było też mnóstwo roślin. W końcu to była impreza „branżowa” dla przyszłych działkowców…

Prezydent Janusz Kubicki obiecał zielonogórzanom działki i słowa dotrzymał. W Planetarium mówił o pomyśle utworzenia nowego ogrodu po rozmowie z Marianem Pasińskim, prezesem okręgu Polskiego Związku Działkowców w Zielonej Górze, który zasygnalizował, że w mieście brakuje działek.

- Nie byliśmy przygotowani na realizację pomysłu, bo przez kilkadziesiąt lat w mieście i jego sąsiedztwie nie powstał nowy ogród działkowy - opowiadał J. Kubicki. - Baliśmy się, czy znajdą się chętni. Okazało się, że zielonogórzanie bardzo potrzebują działek. Mam własny kawałek zieleni przy domu i wiem, jak ważne jest takie miejsce, zwłaszcza w okresie pandemii. W mieście powinny powstawać nie tylko drogi i bloki, ale i tereny, gdzie można odpocząć. Zielona Góra ma być miejscem przyjaznym do życia.

Nad prawidłowym przebiegiem losowania czuwała komisja konkursowa w składzie: Agata Miedzińska, dyrektorka ZOK, Agnieszka Milewska-Srożak, główna księgowa z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Bartosz Jaromi, radca prawny.

- Ze zwycięzcami losowania skontaktujemy się telefoniczne. Warunkiem otrzymania działki będzie akceptacja regulaminu ogrodu - wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK, który będzie zarządzał Miejskim Obszarem Rekreacyjnym „Srebrna Polana”. - Cieszę się, że nasza propozycja spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Kiedy szczęśliwcy wejdą na swoje działki? W środę, 30 czerwca, o 16.00, na Srebrnej Polanie odbędzie się kolejne losowanie - tym razem przydziału działek. To gwarancja tego, że wszyscy będą traktowani jednakowo. - Po tym losowaniu już nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby posiać trawę, posadzić kwiaty, warzywa i cieszyć się z własnego kawałka ziemi - kończy prezes Sikora.

Przypomnijmy. Srebrna Polana to obszar o powierzchni ok. 25 hektarów, położony między Chynowem a Łężycą. Miasto planuje teren zagospodarować sukcesywnie. Pierwszy krok, to wytyczenie 119 działek. W miniony wtorek wylosowano 118 dzierżawców, jedną z działek przeznaczono na zaplecze techniczne. Do dyspozycji przyszłych działkowców jest już droga szutrowa i miejsce do parkowania samochodu. Teren będzie ogrodzony, do granicy działek zostaną doprowadzone media. Przyłącza trzeba będzie zrobić na własny koszt.

Wpisowe wynosi 500 zł, koszt dzierżawy to 1 zł za metr kwadratowy działki rocznie. Do tego dochodzi 100 zł rocznie opłaty eksploatacyjnej oraz opłaty za zużyte media: prąd, wodę i wywóz śmieci.

Jak zapowiada prezydent, w 2022 r. miasto rozlosuje wśród zielonogórzan kolejne działki. Na całej Srebrnej Polanie docelowo może ich powstać nawet 500. Dla porównania, największym ogrodem działkowym w mieście jest ROD „Sawanna”, gdzie na ok. 50 hektarach jest ok. 800 działek.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki