Pieniądze na szpital, Drzonków i policję

29 Styczeń 2013
Miasto przeznacza również pieniądze na zadania, których nie musi finansować. Radni zadecydowali, że Zielona Góra wesprze marszałka, policję i szpital.

To już tradycja, że z budżetu Zielonej Góry wspieranych jest wiele zadań nie będących w gestii miejskiego samorządu. Podczas wtorkowej sesji radni bez problemu przegłosowali 3,1 mln zł na wsparcie finansowe województwa. Najwięcej, bo 2 mln zł, pójdzie na promocję województwa. Kolejne kwoty trafią do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie (700 tys. zł) i szpitala (407 tys. zł na kupno specjalistycznego sprzętu i remonty). Radni tłumaczyli, że wspierają te instytucje, bo korzystają z nich również zielonogórzanie. Więcej dyskusji wywołała propozycja przekazania 200 tys. zł policji.

- To są pieniądze na dodatkowe patrole, 180 tys. zł i 20 tys. zł na nagrody dla policjantów. Wspieramy konkretne działania, a pieniądze trafiają do policjantów – argumentował prezydent Janusz Kubicki. – Dzięki temu mamy więcej patroli i w mieście jest bezpieczniej.
- Czy jesteśmy w stanie zweryfikować rozliczenia jakie przedstawia policja – dopytywał się radny Tomasz Nesterowicz. A jego klubowy kolega Artur Hebda zastanawiał się, czy samorząd powinien finansować zadania będące  gestii rządu.
Radni wciąż przypominali spór prezydenta z policją. Chodzi o 1,5 mln zł, które co roku miasto przekazywało na dodatkowe etaty. Później okazało się, że np. w Gorzowie, bez wsparcia samorządu, jest ich podobna ilość.
Wszyscy radni podkreślali jednak, że nie mają krytycznych uwagi co do pracy zielonogórskiej policji. Ostatecznie radni przegłosowali 200 tys. zł dla policji.

 (tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki