Dobry Start z Drzonkowa działa od dwóch dekad

3 Listopad 2023
- Aż się łezka w oku kręci, gdy pomyślę, że to już 20 lat - mówi Wiesław Kuchta. Stowarzyszenie powstało z jego inicjatywy.

Stowarzyszanie Dobry Start działa na terenie dzielnicy Nowe Miasto. Prowadzi m.in. świetlice wiejskie, wspiera drużyny piłkarskie, kluby sztuk walki, prowadzi zajęcia dla seniorów, a nawet własną telewizję. - Jesteśmy największym i najbardziej aktywnym stowarzyszeniem w dawnej gminie, a energii mamy co najmniej na kolejne 20 lat - uśmiecha się prezes Wiesław Kuchta.

Zapału nie brakowało

Historia stowarzyszenia sięga 2003 roku, zaczęło się od aktywizacji mieszkańców Drzonkowa. Pomysł chwycił, a działalność stowarzyszenia szybko objęła zasięgiem pozostałe sołectwa dawnej gminy. - Na początku brakowało nam doświadczenia, ale nigdy zapału do działania. Początki były trudne, pracy było tyle, że w domu zacząłem bywać tylko gościem, ale mimo to rodzina wspierała mnie w postanowieniach. Bliscy wiedzą, że nie potrafię usiedzieć w miejscu - mówi W. Kuchta. Obecnie w ramach stowarzyszenia prowadzone są świetlice w pięciu sołectwach, trzy drużyny piłkarskie, dwie grupy fitness, kluby sztuk walki oraz zajęcia dla seniorów.

- Prowadzimy Telewizję Nowa Dzielnica, Klub Krótkofalarski SP3PJE, angażujemy się w pikniki i festyny charytatywne, organizujemy zbiórki. Jesteśmy tam, gdzie potrzebują nas mieszkańcy - wylicza W. Kuchta.

Bezpłatne atrakcje

Stowarzyszenie Dobry Start od lat współpracuje z władzami miasta - Dziś bez finansowej i merytorycznej pomocy samorządu trudno jest prowadzić tak szeroką działalność jak nasza. Dzięki wsparciu urzędu miasta atrakcje, które oferujemy mieszkańcom podczas rodzinnych pikników są bezpłatne - wyjaśnia prezes stowarzyszenia.

- Wiesław to człowiek o gołębim sercu, a Dobry Start to stowarzyszenie, które skupiło wokół siebie setki mieszkańców. To ważne, że zielonogórzanie w dzielnicy Nowe Miasto tworzą grupę. Dzieje się naprawdę sporo, sam często odwiedzam inicjatywy organizowane przez prezesa i jego współpracowników. Życzę im zdrowa i zapału do pracy na kolejne lata - mówi prezydent Janusz Kubicki.

(łc)