Imprezy charytatywne. Gramy, jemy i pomagamy!

8 Kwiecień 2022
Nadchodzące dni przepełnione będą dobrocią. Czeka nas turniej piłkarski, kiermasz i musical w teatrze - wszędzie możemy wesprzeć potrzebujących: ukraińskie dzieci i chorą zielonogórzankę. Na pewno też miło spędzimy czas!

W niedzielę, 10 kwietnia, na Orliku w Raculi odbędzie się charytatywny turniej piłki nożnej. Weźmie w nim udział 10 zespołów. Rywalizacja zejdzie na nieco dalszy plan, bo najważniejsza będzie zbiórka pieniędzy dla 127 ukraińskich dzieci, które chodzą do oddziałów przygotowawczych w ZE nr 4 w Drzonkowie. Każdy może pomóc! Kupując ciasto, watę cukrową i kiełbasę z grilla. Albo wrzucając grosz do puszki. Na konto wpłynie też wpisowe od piłkarskich ekip. Za dar serca zostaną kupione m.in. przybory szkolne i doposażenie sal lekcyjnych.

Na pomysł wydarzenia wpadli Łukasz Zasimuk i Cezary Cendrowski. - Półtora roku temu zrobiliśmy turniej piłkarski i uzbieraliśmy 10 tys. zł. dla chorego Wojtka - przypomina pan Łukasz. - Teraz postanowiliśmy pomóc dzieciom z Ukrainy. Udało się skrzyknąć ludzi dobrej woli. Firmy kupiły kaszankę, puchary dla zawodników, piłki. Bardzo pomogli radni Tomasz Sroczyński i Wiesław Kuchta oraz Paweł Sroczyński, dyrektor szkoły w Drzonkowie.

Odbędzie się też licytacja gadżetów, m.in. voucherów: do pizzerii, studia tatuażu, kosmetyczki i na zabiegi masażu. Do wylicytowania będą również takie rarytasy jak koszulki z autografami zielonogórskich koszykarzy, Tomasza Kędziory i byłych reprezentantów Polski w piłce nożnej - Jerzego Dudka i Romana Koseckiego.

- Ja w piłkę raczej nie pogram, bo nie jestem już tak szybki jak kiedyś, ale dla uczestników turnieju będę miał dmuchańce, watę cukrową i popcorn - uśmiecha się W. Kuchta, prezes Stowarzyszenia Dobry Start z Drzonkowa.

T. Sroczyński, nauczyciel matematyki w szkole w Drzonkowie, przewodniczący Stowarzyszenia Racula i klubu Drzonkowianka Racula, nie wyklucza, że pojawi się na boisku. - Zakładam, że będę tylko trzymał kciuki za kolegów z Drzonkowianki. Za to będę na imprezie spikerem i zajmę się przyrządzaniem specjałów z grilla - mówi T. Sroczyński.

Mecze grupowe o 8.30 i 12.45, finałowe o 16.30. Pierwsza licytacja o 12.15, druga o 16.00, mecze finałowe o 16.30. Ceremonia zakończenia turnieju o 18.30.

(rk)

 

* KIERMASZ DLA ALICJI

W sobotę, 9 kwietnia, w godz. 9.00-14.00, Stowarzyszenie Kolorowy Chynów zaprasza na ul. Truskawkową 25. Odbędzie się tu kiermasz połączony ze zbiórką pieniędzy na leczenie Alicji Trzaskowskiej-Byrtek, chorującej na glejaka mózgu. Mamę 14-letniej Lenki i pięcioletniego Frania czeka częściowe usunięcie guza, finansowane przez NFZ. Jednak dalsza część zabiegu - aplikacja w niszy po guzie nanocząsteczek tlenku żelaza - będzie wykonywana w Niemczech i kosztuje 200 tys. zł. To przekracza możliwości finansowe rodziny. A to dopiero pierwszy krok w leczeniu.

- Młoda mama bardzo potrzebuje naszej pomocy - mówi Barbara Wybranowska, szefowa Kolorowego Chynowa. Na kiermaszu będzie można kupić ciasta, ciasteczka, babeczki i chleby. Nie zabraknie waty cukrowej i gorącej czekolady z pianką. Żaden kiermasz nie może obyć się bez rękodzieła ludowego i artystycznego. Przed Wielkanocą na stoiskach znajdziemy też ozdoby świąteczne.

Panią Alicję można też wesprzeć wpłacając pieniądze na konto Warto Jest Pomagać. Szczegóły na: https://www.wartojestpomagac.pl/podopieczny/alicja-trzaskowska-byrtek

(rk)

* PIEŚNI Z ODESSY

Lubuski Teatr zaprasza 13 i 14 kwietnia na spektakl „Ach! Odessa - Mama…”. Wpływy ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone m.in. na pomoc Lwowskiemu Akademickiemu Obwodowemu Teatrowi Muzyczno-Dramatycznemu im. Jurija Drohobycza. - W geście solidarności z Ukrainą zdecydowaliśmy się zagrać spektakl, który jest osadzony właśnie w tym kraju. Inaczej być nie mogło - mówi Robert Czechowski, dyrektor LT. - Dziękuję aktorom i ekipie technicznej, że zgodzili się zagrać charytatywnie. Wierzę, że dzięki temu będziemy mogli przekazać do Drohobycza konkretną pomoc materialną.

„Ach! Odessa-Mama…” to musical oparty na błatnych (czyli wywodzących się ze światka przestępczego) pieśniach, będących opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony sporą dawką humoru. Bilety kosztują 60 zł. Można je kupić w kasie teatru lub na abilet.pl. Teatr prowadzi też zbiórkę rzeczową dla ukraińskich dzieci. W kasie, sekretariacie i impresariacie można zostawiać wyprawki szkolne.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki