By drzewo było szczęśliwe

20 Maj 2022
Chciałbyś zostać przyjacielem miejskiej zieleni? W sobotę, 21 maja, Zakład Gospodarki Komunalnej i Zespół Szkół Ekologicznych zapraszają na skwer przy ul. A. Krzywoń. Potrzebna jest pomoc w rozwieszaniu tabliczek z informacjami, jak dbać o drzewa w mieście.

To propozycja dla przedszkolaków, uczniów, studentów, członków stowarzyszeń, ale też osób prywatnych. Wciąż można zgłaszać się do Zespołu Szkół Ekologicznych, by wziąć udział w sobotniej akcji rozwieszania tabliczek na młodych drzewach. Będą one informować mieszkańców, jak dbać o drzewka, żeby wyrosły na zdrowe i piękne okazy. 21 maja, w godz. 11.00-14.00 chętne grupy mogą zgłosić się do stoisk, które zostaną przygotowane na skwerze przy ul. A. Krzywoń. Tam odbiorą tabliczki i dostaną instrukcje, jak odpowiednio je zawiesić. - Chcemy zachęcić mieszkańców do dbania o miejską zieleń. Uwrażliwić ich, że pierwszy okres po posadzeniu drzew jest dla nich bardzo ważny. Trzeba dbać o nie systematycznie, podlewać, sprawdzać, czy nie chorują - tłumaczy Agnieszka Kochańska, miejski architekt zieleni. Na tabliczkach znajdą się podstawowe założenia „obsługi drzewa”, a także kod QR, który przekieruje do dokładniejszych informacji. Przygotowano 1200 tabliczek. Do akcji włączył się Zespół Szkół Ekologicznych, który będzie koordynował działania społeczne. Chętni do udziału mogą zgłaszać się do Joanny Majorczyk, tel. 664 183 863, e-mail: j.majorczyk@ek.edu.pl, która odpowie też na wszystkie pytania w razie wątpliwości.

Przy okazji sobotniego spotkania, uczniowie będą zbierać też elektrośmieci. Można zabrać ze sobą zalegające na półkach małe urządzenia, np. miksery, aparaty fotograficzne, mikrofale, odkurzacze itd., a także płyty CD, dyskietki, baterie, świetlówki i żarówki.

Dlaczego skwer przy ul. A. Krzywoń? W maju kwitną tam przepiękne wiśnie posadzone w ubiegłym roku właśnie przy pomocy mieszkańców! Każde drzewko zostało nazwane imieniem sadzącego, postawiono również pamiątkową tablicę z planem skweru, na której można odnaleźć swojego „podopiecznego”. Przez cały sezon na skwerze są wystawione pojemniki z wodą, żeby można było pielęgnować zasadzone drzewa.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki