Drzewka noszą imiona dzieci

11 Czerwiec 2021
Z okazji Dnia Dziecka na skwerku przy ul. Anieli Krzywoń pojawiła się Aleja Kwitnącej Wiśni. Drzewka posadzili, z pomocą rodziców, najmłodsi zielonogórzanie. Każde będzie nosiło imię wybrane przez małego ogrodnika.

Akcję zorganizował Zakład Gospodarki Komunalnej. Posadzono 75 wiśni piłkowanych w odmianie „Kanzan” oraz „Royal Burgundy” To nieduże drzewa o pięknych, karminowych kwiatach, zebranych w grona. Korony mają pełne, o regularnym pokroju. W jesiennej odsłonie ich liście stają się pomarańczowo-purpurowe.

- Fantastyczny pomysł - chwalił prezydent Janusz Kubicki, który też chwycił w ręce szpadel. - W ten sposób uczymy dzieciaki szacunku do przyrody.

ZGK za pomoc w sadzeniu zaoferował możliwość nadania drzewku imienia. - Drzewka rozeszły się błyskawicznie - mówił Krzysztof Sikora, prezes ZGK. - Zależy nam na edukacji ekologicznej najmłodszych i żeby Zielona Góra miała jak najwięcej zieleni.

Do akcji przyłączył się radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) z córką Asią. - Asia ma swoje własne drzewo. Nazwała je Asia Michalina - na cześć swojej koleżanki z przedszkola. Posadziliśmy wiśnię ozdobną i będziemy o nią dbać. Będzie rosła razem z Asią i starzała się razem z tatą - przyznał P. Wysocki.

Osoby, które posadziły drzewka, powinny teraz o nie dbać. Nie będzie to nic skomplikowanego. Na skwerze na stałe stanie baniak z wodą. Będą także konewki. Wiśnie wystarczy podlać raz na dwa tygodnie 30 litrami wody. Można także pomóc, odchwaszczając misę, w której rośnie drzewko. Jeśli ktoś zauważy, że liście zjada mszyca lub inny szkodnik, powinien napisać lub zadzwonić do ZGK.

Po akcji, gdy już Aleja Kwitnącej Wiśni będzie cieszyć swoim widokiem, powstanie tablica pamiątkowa z mapką, na której zaznaczone zostaną imiona wszystkich drzewek.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki