Dopisz się do spisu wyborców

25 Kwiecień 2014
- Mieszkam w Łężycy, ale meldunek mam w Zielonej Górze. Słyszałam, że mimo to mogę głosować w referendum, 18 maja. Czy to jest możliwe? – zadzwoniła do nas Czytelniczka. Możliwe! Posłużmy się przykładem..

W referendum, podobnie jak w wyborach samorządowych, mogą głosować stali mieszkańcy gminy. Co to znaczy „stali”? Oto zapowiadany przykład.

Rodzina Kowalskich przeprowadziła się pięć lat temu z bloku w Zielonej Górze do uroczego domku w Łężycy. Mieszkają w nim we czwórkę: mąż, żona i dwójka dzieci (nie licząc kota). Jednak zameldowany pod tym adresem w Łężycy jest tylko mąż – Jan Kowalski. Żona – Maria Kowalska i dwóch synków – Andrzejek (uczeń szkoły podstawowej) i Bartuś (przedszkolak), są zameldowani w Zielonej Górze, w dawnym mieszkaniu. Dlaczego? - Z prostej przyczyny. Chcieliśmy, żeby dzieci uczyły się w mieście, a do tego niezbędny był zielonogórski meldunek – tłumaczą rodzice. – Poza tym, korzystamy z przywilejów, jakie niesie ze sobą karta ZGranej Rodziny. Często chodzimy na basen. Jako mali zielonogórzanie, chłopcy mają z tego tytułu ulgi.

Takich rodzin jest więcej. Co innego „stoi w papierach”, co innego jest w rzeczywistości. - Chcielibyśmy razem pójść na referendum, 18 maja i zagłosować – mówią Kowalscy. Czy to możliwe?

Możliwe.

Osoba, która jest zameldowana w gminie – czyli w tym przypadku pan Jan Kowalski, nie musi się martwić. Z urzędu jest wpisywany do spisu wyborców.

Co innego pani Maria Kowalska. Mieszka w Łężycy, ale zameldowana jest w Zielonej Górze. Wystarczy jednak, że w urzędzie gminy złoży wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (wzór nr 1) i deklarację zawierającą informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców (wzór nr 2), do kompletu potrzebna będzie jeszcze kserokopia dowodu osobistego. W skrócie: na druku nr 1 pani Maria powinna podać adres zameldowania, a na druku nr 2 – zamieszkania. Urzędnicy będą mieli trzy dni na zweryfikowanie tych danych. Co to znaczy? A to, że sprawdzą, czy pani Maria rzeczywiście mieszka na stałe pod wskazanym adresem. Może zostać poproszona o dostarczenie dodatkowych dokumentów, oświadczeń innych osób o jej zamieszkaniu, może być też przeprowadzona wizja w domku w Łężycy, przepytani mogą być np. sąsiedzi.

Jeśli pani Maria mieszka pod wskazanym adresem, co nie powinno być trudne do udowodnienia, wójt wyda decyzję o wpisaniu jej do rejestru wyborców. Taka decyzja wydawana jest na czas nieoznaczony.
Wnioski można pobrać w Urzędzie Gminy Zielona Góra, ul. Dąbrowskiego 41, pokój nr 106, parter. Wypełnione druki składamy w okienku ewidencji ludności.

Wnioski można też pobrać ze strony internetowej „Łącznika Zielonogórskiego”: www.LZG.24.pl oraz ze strony Gminnego Komitetu na Rzecz Połączenia Miasta i Gminy Zielona Góra „Jesteśmy na TAK”: www.jestesmynatak.eu.

(dsp)