Dobudują pokoje, wyjdą z przyziemia

3 Czerwiec 2022
Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy na Zaciszu będzie większy. Po rozbudowie zyska dodatkowe skrzydło i 16 kolejnych miejsc dla pacjentów długoterminowych oraz na rehabilitację z prawdziwego zdarzenia.

To ważna zapowiedź, bo zakład, w którym o większej rotacji pacjentów można tylko pomarzyć, po rozbudowie będzie dysponował 70 miejscami. Dziś ma ich 54, a w kolejce na przyjęcie już czeka kolejne 50 osób. Demografia działa na naszą niekorzyść: starzejemy się, będzie jeszcze trudniej. Z tego samego punktu widzenia wyszedł wojewoda lubuski, który inwestycję uznał za celową dla regionu, wydając jej pozytywną opinię.

- Wszystko zaczęło się od tego, że parafia wydzierżawiła nam teren pod tę inwestycję na ponad 20 lat - informuje Sebastian Jagiełowicz z Ośrodka Integracji Społecznej przy parafii św. Józefa Oblubieńca, który prowadzi zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy na Zaciszu. - Dobudujemy tu kolejne skrzydło dla pacjentów ośrodka, bo przypomnę, że ostatnie postawiliśmy w 2018 r. Na parterze nowego obiektu powstanie osiem dwuosobowych pokojów dla pacjentów, a na piętrze rehabilitacja z prawdziwego zdarzenia. Dziś znajduje się w przyziemiu i przy większej liczbie osób byłaby po prostu za mała. Wbrew obiegowej opinii ośrodek nie prowadzi hospicjum, lecz zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, który odpowiada za opiekę długoterminową. Nasi pacjenci są osobami niesamodzielnymi, przeważnie starszymi, również po udarach i wylewach, wymagającymi całodobowej opieki i usprawniania - wyjaśnia.

Zakład przy ul. Prostej po rozbudowie zyska prawie 700 mkw. powierzchni użytkowej, a nowe skrzydło będzie bliźniaczo podobne do tego, które zlokalizowane jest od strony ul. Leśnej i powstało cztery lata temu. I podobnie jak ono, zostanie zespolone łącznikiem z budynkiem głównym ośrodka. Nowy obiekt stanie w miejscu wiaty, która dotąd służyła do realizacji zajęć z hipoterapii, ta odbywać się będzie po drugiej stronie ul. Prostej. W ramach inwestycji powstaną też: droga wewnętrzna, parking i podjazd dla karetek.

- Część budowlana to jedno, a drugie to wyposażenie nowego skrzydła w specjalistyczny sprzęt medyczny i zainstalowanie w obiekcie alternatywnego źródła ciepła, czyli pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych - zapowiada pracownik stowarzyszenia.

Całość ma kosztować blisko 7 mln zł. - Dwa razy więcej, niż płaciliśmy za skrzydło dobudowane cztery lata temu. To m.in. pokłosie skoku cen na materiały budowlane i inflacji - wyjaśnia S. Jagiełowicz. Pieniądze to w tym momencie największy problem inwestycji. Choć prace nad nią ruszyły dwa lata temu i nawet wyłoniono już wykonawcę, budżet nadal nie jest dopięty na ostatni guzik. Projekt techniczny został już sfinansowany przez urząd miasta w Zielonej Górze. - Prezydent Janusz Kubicki zadeklarował dalszą pomoc, więc chcielibyśmy, żeby z budżetu miasta zostało jeszcze sfinansowane wyposażenie medyczne - mówi Jagiełowicz. W ubiegłym tygodniu lubuski urząd marszałkowski przyznał inwestycji wyczekiwane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę 2,2 mln zł.

- Szukamy dalej, zabiegamy w różnych  miejscach - mówią w ośrodku.

Tymczasem pierwsze prace mają ruszyć już za tydzień, dwa. Na początek: rozebranie wiaty. Prace budowlane powinny rozpocząć się w lipcu, a zakończyć - jeśli uda się spiąć budżet - pod koniec przyszłego roku. Na Zaciszu są dobrej myśli.

(el)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki