Do muzeum w rękawiczkach

26 luty 2021
Nareszcie! Zielonogórzanie będą mogli zobaczyć nową ekspozycję w Muzeum Ziemi Lubuskiej - poświęconą m.in. historii miasta. – Zapraszam od środy, 3 marca, od godz. 11.00 – zachęca Leszek Kania, dyrektor placówki.

I zaraz dodaje: - W związku z pandemią obowiązują obostrzenia. Wpuszczamy ograniczoną liczbę osób. Wszyscy muszą mieć maseczki oraz rękawiczki. Ustaliliśmy z wicemarszałkiem Łukaszem Poryckim, że zapewni je urząd marszałkowski i będą dołączane do biletu.

Wszystko przez to, że nowa ekspozycja jest bardzo nowoczesna i multimedialna. Jakoś trzeba nią sterować, czyli - krótko mówiąc - dotykać palcami ekrany multimedialne, by np. prześledzić, jak rozwijała się Polska Wełna.

- Niestety, nie mamy pomysłu, jak zabezpieczyć słuchawki, dlatego na razie nie będzie można słuchać nagranych wspomnień zielonogórzan - martwi się L. Kania. - Reszta będzie działać normalnie. Zgodnie z zaleceniami, jednorazowo będzie mogło przebywać w muzeum 30 osób.

Nasze muzeum miało... pecha. Wyremontowane i gotowe do pokazania było na początku października. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 11 listopada. Druga fala koronawirusa zniwelowała te zamierzenia. Teraz nie będzie żadnego oficjalnego przecinania wstęgi, przemówień, tłumu VIP-ów.

- Po prostu w środę, o 11.00, otwieramy drzwi i można zwiedzać - śmieje się dyrektor Kania. - Oczywiście zorganizujemy jakąś uroczystość, by podziękować osobom, które nas wspierały. Może w kwietniu, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Przypomnijmy: o rozbudowie muzeum mówiło się od wielu lat. W końcu, w 2019 r., ruszyła budowa. Nowy obiekt - „przyklejony” od tyłu do starego budynku - powstał w 15 miesięcy. Inwestycja kosztowała 21 mln zł, z czego 12 mln zł dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę sfinansował samorząd województwa. Muzeum zyskało powiększony, duży hol, salę konferencyjno-koncertową oraz nowe ekspozycje na dwóch piętrach.

(tc)

 

PARTER

Najcenniejszym obiektem jest stojący w holu renesansowy portal z nieistniejącego dworu w Przytoku. Powstał w 1596 r., o czym przypomina wyryta na nim data. Wykonano go z piaskowca. Do Zielonej Góry został przeniesiony w 1937 r. i stanął na tyłach budynku – wówczas mieściło się tutaj starostwo powiatowe.

I PIĘTRO

Przeznaczono je na ekspozycję poświęconą dziejom Zielonej Góry i województwa. - To wystawa o charakterze narracyjnym, powstała w oparciu o artefakty i wiedzę prezentowaną przy pomocy urządzeń multimedialnych, obsługiwanych dotykowo – mówi dyrektor Kania. Zaraz przy wejściu natkniemy się na wirtualną makietę Zielonej Góry ukazującą, jak zmieniało się nasze miasto. To jedno z nielicznych takich rozwiązań w polskich muzeach.

Widzów przyciągać będzie panorama Grünbergu z końca XIX wieku, ustawiona w specjalnej rotundzie. Jej fragmenty pokazywaliśmy w „Łączniku”.

II PIĘTRO

Ekspozycja poświęcona polskiej sztuce współczesnej XX wieku. - Dla nas ogromnie ważna, bo możemy pokazać fragment naszych olbrzymich zbiorów. Na 18 tys. eksponatów muzealnych, 6 tys. to sztuka nowoczesna. Na ekspozycji prezentujemy 100 dzieł - tłumaczy L. Kania. Obrazy i rzeźby kupowano od lat 50. Najwięcej w latach 70. i 80. Są też dzieła sztuki pozostałe po Złotym Gronie i Biennale Sztuki Nowej.

- Najcenniejszym obiektem jest obraz Marka Oberlandera „Napiętnowani” - uważa dyrektor muzeum. - Dzisiaj uważa się ten obraz za sztandarowe dzieło słynnej wystawy awangardy w warszawskim Arsenale.

Obraz przedstawia trzech mężczyzn z wyciętymi na czołach krwawymi, sześcioramiennymi gwiazdami Dawida. Dzieło to przez pięć lat było eksponowane w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki