Do gminy trafi 100 mln zł. Radni są za!

16 Listopad 2013
- Zależało mi, żeby zgodnie z obietnicą, do gminy trafiło 100 mln zł. I trafi! – tak prezydent Janusz Kubicki podsumował piątkową sesję nadzwyczajną.

Sesja została zwołana głównie po to, by do wieloletniej prognozy finansowej miasta wpisać 100 mln zł, które po połączeniu miasta z gminą trafi na tereny dzisiejszej gminy. I przypominała trochę debatę nad tym jak zjeść ciastko i mieć ciastko.

To wynik awantury do jakiej doszło przed dwoma tygodniami, gdy radni PO (i dwóch z PiS-u) nie zgodzili się wpisać tych 100 mln zł do prognozy finansowej. Padły wówczas propozycje, by te pieniądze podzielić pół na pół – 50 mln zł dla gminy i 50 mln zł dla miasta. Zdenerwowany prezydent Janusz Kubicki mówił wtedy, że radni podważyli proces połączenia, bo wystawili na szwank wiarygodność miasta. – Od początku mówiliśmy, że 100 mln zł trafi do gminy, a wy co robicie? – gorączkował się prezydent. I tydzień później, podczas spotkania z sołtysami i strażakami musiał wysłuchiwać krytycznych uwag na ten temat.

W piątek temat 100 mln zł wrócił na sesję. – Planujemy, że po połączeniu miasta z gminą w najbliższych latach otrzymamy ok. miliarda złotych na inwestycje. Uzasadnione jest, że 10 proc. tej kwoty trafi na tern obecnej gminy – tłumaczył J. Kubicki i zaproponował nowy podział pieniędzy z tzw. bonusa ministerialnego i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Chodzi o 293 mln zł, które trafią do miasta.

Z tego obiecane 100 mln zł trafi do gminy – 70 mln zł z ministerialnego bonusa i 30 mln zł z ZIT. Natomiast 30 mln zł z bonusa ministerialnego trafi w ręce zielonogórzan w ramach budżetu obywatelskiego – po 6 mln zł w ciągu pięciu lat.

Propozycja prezydenta tak zaskoczyła radnych PO, że poprosili o półgodzinną przerwę (trwała prawie godzinę).

Po niej rozpoczęła się dyskusja głównie pomiedzy radnymi SLD i PO. Ci pierwsi chcieli, żeby do gminy trafiło 100 mln zł i żeby o tym, jak wydać te pieniadze decydowali mieszkańcy. Paltforma Obywatelska nie chciała się z tym zgodzić i argumentowała, za jak największym ograniczeniem roli mieszkańćów w tych decyzjach.

- Decyzje, co do podziału całego bonusa nie powinny zapadać w sołectwach. Powinniśmy już teraz określić zadania inwestycyjne, które można wpisać do prognozy. Powinien w tym uczestniczyć wójt i radni gminy – mówił Adam Urbaniak z PO. – Powinniśmy wpisać zadania warte 55 mln zł a na budżet obywatelski w sołectwach przeznaczmy po 3 mln zł rocznie.

- Jestem zaskoczona, że jesteście tacy nieobywatelscy wobec mieszkańców gminy, którzy wkrótce będą mieszkańcami Zielonej Góry – odpowiedziała Jolanta Danielak z SLD. – Uważacie, że ludzie w sołectwach nie wiedzą jakie mają potrzeby i nie wiedzą co należy zrobić, by było lepiej?

Wsparł ją klubowy kolega Artur Hebda - Gdybym był mieszkańcem gminy to potraktowałbym te propozycje jako imperialne. Jeżeli mówimy, że to będzie jeden organizm to w momencie połączenia wszyscy będą mieszańcami Zielonej Góry. Ja rozumiem, że PO odeszła od obywatelskich haseł. . Myślę, że możemy zaufać mieszkańcom gminy. Będą wiedzieli jak dobrze wykorzystać dodatkowe pieniądze.

- Proszę się absolutnie nie dziwić, że chcemy zaangażować do tego procesu radnych i wójta – odpowiadał radny  PO Mariusz Marchewka. - Nie można pominąć wójta i radnych w decydowaniu. W pierwszej kolejności to oni powinni zadecydować o problemach do zainwestowania. Jeżeli nie wpłynie od nich taka lista inwestycji, wtedy trzeba będzie przemodelować ten pomysł.

- Nie oczekujemy składania deklaracji od władz gminy. Wtedy oznacza, ze radni gminy się zgadzają z taką formą. Nie stawiajmy ich a takiej sytuacji – mówił Tomasz Nesterowicz z SLD, który złożył wniosek, by głosować nad pierwotną propozycję prezydenta (100 mln zł z bonusa w całości dla gminy). - Powinniśmy dać sygnał, że nie to my będziemy o tym decydować, jak dzielić pieniądze w gminie. Dalsza dyskusja nie wniesie niczego nowego.

Dyskusji spokojnie przyglądali się radni PiS. Im propozycja prezydenta zadowoliła. Platformy nie wsparli.

- Ta propozycja powinna zadawalać wszystkich. Będziemy wspierać proces integracji. Oczekujemy jak najszybszego referendum – przedstawił stanowisko PiS Piotr Barczak. .

- Dla mnie to przemyślana wersja do przyjęcia, chociaż wcześniej optowałem za podziałem pół na pół – stwierdził Jacek Budziński z PiS.

Radni jednogłośnie przegłosowali propozycję prezydenta. – Chciałbym państwu podziękować. - Będzie 100 mln zł dla mieszkańców gminy – stwierdził na koniec prezydent Kubicki. Wszyscy byli zadowoleni.

I mamy ciastko, i je zjedliśmy.

(tc)


Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w gminie

30 mln zł z ZIT-u dla gminy trafi na trzy priorytety - rewitalizację fizyczną, społeczną i gospodarczą obszarów wiejskich, ochronę dziedzictwa kulturowego i naturalnego (w tym tereny zielone), budowę ścieżek rowerowych, parkingi, chodniki oraz odnawialne źródła energii w budynkach publicznych.


 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki