Dla amatorów i ortodoksów

17 Czerwiec 2022
Piechurzy z całego kraju idą w długą. Przemierzą Lubuskie dwoma szlakami, by dotrzeć do Zielonej Góry. 200 zapaleńców związanych z PTTK pozna nasze okolice i puści wici w swoich regionach. Projekt wpisuje się w okrągły jubileusz Winnego Grodu. Trzeba się pokazać.

Taka forma promocji zdarza się nieczęsto. Tym bardziej trzeba odważnie wypiąć pierś do przodu i pokazać Zieloną Górę z najlepszej strony. Pod koniec lipca dotrze tu 200 zapalonych piechurów z całej Polski, którzy na co dzień organizują turystykę w swoich regionach. - Mamy zgłoszenia z każdej części kraju. Odzywali się z Olsztyna, Częstochowy, Trójmiasta - wymienia Waldemar Osypiński, prezes zarządu oddziału zielonogórskiego PTTK. W drogę rusza również 92-letnia Olga Ziętkiewicz z Katowic, legenda polskiej turystyki. Przed nią i resztą turystów nie lada wyczyn. „Ogólnopolski wysokokwalifikowany rajd pieszy” w Polsce odbywa się po raz 63., w tym roku u nas. Przyciąga 800-lecie powstania Zielonej Góry i 700-lecie uzyskania praw miejskich. - Przygotowaliśmy dwie trasy, każda liczy około 260 km - mówi Konrad Majewski, wiceprzewodniczący komisji turystyki pieszej zielonogórskiego PTTK. - Pierwsza ekipa rusza z Kostrzyna nad Odrą, druga z Parku Mużakowskiego. Po dwóch tygodniach wędrówki spotykamy się w Zielonej Górze.

Uczestnicy rajdu po drodze zwiedzą Międzyrzecki Rejon Umocniony, Łagów czy Gryżynę. W Zielonej Górze zabawią dwie noce. - Chcemy im pokazać starówkę, piwnice winiarskie, Palmiarnię i wszystko, co wyróżnia nasze miasto - planuje W. Osypiński. Po drodze będą spać pod namiotami w urokliwych miejscach - na terenie Twierdzy Kostrzyn czy na marinie w Santoku. Piechurzy będą się rozbijać również na boiskach czy terenach miejskich ośrodków kultury. U nas, za zgodą władz UZ, kemping zrobią przy ul. Wyspiańskiego.

Okrągły jubileusz będą z PTTK świętować również zielonogórzanie. - Tutaj nie będzie już tak ekstremalnie - zastrzega W. Osypiński. –-W ramach projektu przygotowaliśmy 10 wędrówek po Zielonej Górze. Pierwsza już za nami. Będziemy zwiedzać przez cały rok, aż do grudnia.

- Przygotowaliśmy tematyczne wyprawy. W każdej, oprócz przewodnika, weźmie udział ekspert w danej dziedzinie. Na tapetę bierzemy przeróżne tematy - od kolei, przez procesy czarownic po astronomię - zachęca Beata Musiałowska, przewodniczka PTTK.

Wycieczki nie wymagają wyjątkowej kondycji, każda trwa około dwóch godzin. - Warto zaopatrzyć się w wygodne, sprawdzone buty, nakrycie głowy, ubranie odpowiednie do pogody, butelkę wody i kanapkę - radzi K. Majewski.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Najbliższa z jubileuszowego cyklu już 18 czerwca. Zazwyczaj zbiera się grupa ok. 30 osób. Spotykają się w soboty o 13.00 pod pomnikiem Bachusa. Na bieżąco warto śledzić stronę zielonogórskiego oddziału: omzgora.pttk.pl

(ah)

 

RUSZAJ Z NIMI

Terminy jubileuszowych wycieczek PTTK „Wehikułem czasu przez wieki”: 18.06, 2.07, 23.07, 13.08, 27.08, 10.09, 15.10, 26.11, 3.12.

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki