Derby rządzą się swoimi prawami

7 Maj 2021
Mistrz świata Bartosz Zmarzlik i piekielnie silny Martin Vaculik - to najskuteczniejsi żużlowcy PGE Ekstraligi. A przecież to nie jedyne strzelby Moich Bermudów Stali. Gorzowianie na derby przyjeżdżają jako lider tabeli.

Rywal z północy województwa wygrał wszystkie trzy spotkania. Gorzowianie w swoim ostatnim meczu nie dali szans grudziądzanom na ich torze, a wcześniej u siebie pokonali Motor Lublin i w inauguracyjnym spotkaniu Fogo Unię w Lesznie. Wygrana z mistrzem na jego terenie tylko potwierdza aspiracje, jakie w tym sezonie mają w Gorzowie. Przenosiny Martina Vaculika na północ województwa przed sezonem - były tego najlepszym dowodem, a teraz siłę „Stalowcy” potwierdzają na torze.

W ostatni weekend mecz gorzowian z częstochowianami nie doszedł do skutku. Marwis.pl Falubaz swoje spotkanie odjechał. Zielonogórzanie ulegli Motorowi Lublin 44:46. Po dwunastym biegu goście mieli 10 punktów przewagi, ale w końcówce Falubaz zanotował zryw, który mógł nawet skończyć się remisem. Pierwszy z biegów nominowanych gospodarze wygrali podwójnie. W ostatnim wyścigu też była na to szansa, na czele jechał Patryk Dudek, ale początkowo drugi Matej Žagar ostatecznie musiał uznać wyższość Grigorija Łaguty. - Jestem zły, bo zgubiłem pozycję 5:1. Myślałem, że „Grisza” inaczej pojedzie, a pojechał po dużej. Prawie mu oddałem, ale silnik po czternastym biegu był już chyba trochę zmęczony - stwierdził Słoweniec, który cały czas zmaga się z kontuzją barku. Nie w pełni sił jest także Piotr Protasiewicz.

Žagar, Dudek i Max Fricke w sumie zdobyli 37 punktów z trzema bonusami. Liderzy będą musieli wznieść się jeszcze bardziej na wyżyny w niedzielę, będą musieli też liczyć na wsparcie pozostałych.

To będą 101. Derby Ziemi Lubuskiej. Rok temu Falubaz zaskoczył gorzowian na domowym torze, otwierając mecz mocnym uderzeniem. Na półmetku było już 18 punktów przewagi gospodarzy. Skończyło się wynikiem 50:40. Jak będzie teraz? Pierwszy wyścig żużlowego święta - jeszcze bez kibiców na trybunach - w niedzielę, o 19.15.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki