Deptak do remontu

23 Lipiec 2021
Nie cały deptak, tylko fragment na al. Niepodległości. Czarno-białe płyty leżą tutaj już od ponad 40 lat. – I wystarczy, trzeba je zmienić – zadecydował prezydent Janusz Kubicki.

- Najwyższa pora! Proszę zobaczyć, jakie tutaj są szpary, obcas w nie wpada i… but zostanie na chodniku – pani Janina Kozłowska pokazuje problem, przymierzając obcas do szczeliny pomiędzy płytami. 

- Tylko niech nie będą to kostki granitowe. Mnie się wzór starych płyt bardziej podoba. Tylko trzeba je wymienić na nowe, bo stare gdzieniegdzie popękały i wystaje z nich drut zbrojeniowy – Józef Malinowski do sprawy podchodzi bardzo praktycznie. – Uszkodzone trzeba usunąć i chodnik uzupełnić. Ale ja bym wymienił wszystkie płyty na nowe.

Zielonogórski deptak powstawał w kilku etapach. Najpierw, na początku lat 70. XX wieku, z ruchu wyłączono ul. Żeromskiego, Stary Rynek, Sobieskiego i Pod Filarami. Kilka lat później, za prezydentury Stanisława Ostręgi, zapadła decyzja żeby deptak wydłużyć do pl. Bohaterów. Rozbudowa zakończyła się w grudniu 1979 r. Płyty mają już 42 lata.

– I wystarczy, trzeba je zmienić - zadecydował prezydent Kubicki. – Przy wjazdach na deptak będziemy montować słupki ograniczające ruch samochodów. To dobra okazja, by po zakończeniu tej inwestycji nadać blasku al. Niepodległości. Z jednym zastrzeżeniem, ma ona zachować dotychczasowy charakter.

Początkowo prezydent rozważał wariant, by zdjąć stare płyty, wyrównać nawierzchnię i ułożyć je ponownie. Teraz przeważa koncepcja, by wykonać nowe płyty 50 cm na 50 cm w kolorach beżowym i czarnym, które byłyby ułożone podobnie jak obecne.

- Teraz pracujemy nad koncepcją renowacji ulicy. Jest ona konsultowana z konserwatorem zabytków. Myślę, że przybędzie jeszcze zieleni.  Zastanawiamy się np. nad likwidacją kostek granitowych ograniczających trawniki. Zamiast nich powstałyby niewielkie murki z ławkami do siedzenia. To ma być miejsce przyjazne mieszkańcom – mówi Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wymiana nawierzchni może nastąpić w przyszłym roku.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki