Darmowe bilety MZK dla studentów

31 Styczeń 2024
Podczas wtorkowej sesji radni podjęli apel do samorządu województwa w kwestii budowy zachodniej obwodnicy Zielonej Góry. Dali też zielone światło pomysłowi bezpłatnych biletów MZK dla studentów oraz opiekunów dzieci uczęszczających do miejskich szkół, żłobków i przedszkoli.

Sesja rozpoczęła się od podziękowań dla byłego już radnego Tomasza Nesterowicza, który objął w ostatnich dniach stanowisko lubuskiego wicewojewody. Następnie prof. Czesław Osękowski podsumował obchody podwójnego jubileuszu miasta. Z kolei Agnieszka Pawłow, zastępca komendanta straży miejskiej omówiła pracę swojej formacji.

- W okresie jesienno-zimowym skupiamy się m.in. na kontroli miejsc, gdzie przebywają bezdomni. Pomagamy mieszkańcom przy uruchamianiu pojazdów, kiedy akumulatory odmawiają posłuszeństwa. W grudniu było 10 takich przypadków, ale już w styczniu, gdy przyszły mrozy, w jednym tygodniu podjęliśmy 34 interwencje. Prowadzimy także kontrole antysmogowe. W 2023 roku było ich ponad 300, ale nieprawidłowości wykryto jedynie w 10 proc. przypadków - wyliczała A. Pawłow.

Gorącą dyskusję wywołała kwestia apelu wzywającego samorząd województwa do przywrócenia w tzw. Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 zapisów dotyczących potrzeby budowy m.in. zachodniej obwodnicy Zielonej Góry i węzła S3 Sulechów Północ. Przeciwna pomysłowi była część radnych klubu Platformy Obywatelskiej. Jak jednak podkreślił wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, brak wpisania tych inwestycji mógłby skutkować utratą funduszy na ich realizację.

- Radni powinni walczyć o rozwój Zielonej Góry, a nie o interesy partii politycznej. Jest nie do pomyślenia, że nagle wykreślono zapisy niezbędne dla rozwoju naszego miasta. One zniknęły w bardzo dziwny sposób. Powinny zostać przywrócone - wskazywał prezydent Janusz Kubicki. Ostatecznie, po wprowadzeniu pewnych poprawek, radni niemal jednogłośnie poparli treść apelu.

Jednym z najważniejszych tematów była propozycja prezydenta dotycząca wprowadzenia w autobusach MZK 60-minutowych biletów (normalnych - 3 zł, ulgowych - 1,5 zł) oraz ustanowienia bezpłatnych przejazdów dla studentów oraz nauczycieli podróżujących z dziećmi uczęszczającymi do miejskich szkół, żłobków i przedszkoli.

- Jesteśmy jednym z niewielu ośrodków wojewódzkich, który zwiększa liczbę kursów miejskich autobusów. Teraz zaś będziemy jedynym miastem, które będzie miało bezpłatne bilety dla uczniów i studentów. Myślę, że to będzie istotne wsparcie dla rodziców i domowych budżetów - dodał prezydent Kubicki.

Jednocześnie przyznał, że jego marzeniem jest, aby miejska komunikacja była darmowa dla wszystkich mieszkańców. - Na razie nie jest to możliwe, nie stać nas na to. Ale cały czas się rozwijamy i idziemy do przodu. Wierzę, że pewnego dnia to również się uda - mówił J. Kubicki.

Radni poparli zmiany w MZK zaproponowane przez prezydenta.

(md)