Czas na wasze pomysły

16 Kwiecień 2021
Macie na realizację marzeń o mieście 6,5 miliona złotych! W poniedziałek, 19 kwietnia, startuje kolejna edycja zielonogórskiego budżetu obywatelskiego. Inna niż zwykle. Z powodu pandemii w całości przeprowadzona będzie w sieci.

Na początek, tradycyjnie, można zgłosić swój pomysł na zmiany w mieście. Boisko na osiedlu? Ławeczka przy trasie spacerowej? Plac zabaw koło bloku? A może masz propozycję zupełnie odlotową, na którą organizatorzy budżetu obywatelskiego nigdy by nie wpadli…

Jakie projekty można zgłaszać? - Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych, gdzie mieszkańcy sami mogą decydować o przeznaczeniu miejskich pieniędzy - zaznacza Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta. - Wzorem lat ubiegłych są to projekty inwestycyjne z wyłączeniem zadań dotyczących jednostek systemu oświaty, których szacunkowa wartość realizacji nie może być niższa niż 100 tys. zł i nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł. Zadania powinny być przede wszystkim ogólnodostępne, aby mógł z nich skorzystać każdy mieszkaniec. Dodatkowo zadanie musi być zgodne z prawem, celowe, gospodarne i wykonalne technicznie.

Wszystko, co związane jest z budżetem obywatelskim - i zgłaszanie wniosków, i głosowanie, będzie odbywało się pod adresem: zielonagora.konsultacjejst.pl. Warto też zaglądać na fanpage - https://www.facebook.com/BudzetObywatelskiZG

Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 19 kwietnia. Żeby zgłosić swój pomysł, trzeba wypełnić internetowy formularz. Jak to zrobić, żeby nasz wniosek nie został odrzucony z powodu błędów? - Przede wszystkim należy podać nazwę projektu, opis zadania oraz stworzyć wstępny kosztorys. Wniosek powinien też zawierać dokładną lokalizację, aby urzędnicy mogli zweryfikować czy działka, na której ma być realizowana inwestycja, jest własnością miasta - tłumaczy P. Dubicki. - Opcjonalnie i w miarę możliwości prosimy o zrobienie wizualizacji, która pozwoli na to, aby zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy mogli zobaczyć, jak będzie wyglądał zrealizowany projekt. Potrzebne są też podpisy 15 osób popierających projekt - jest to obowiązek wynikający z ustawy, nie mogliśmy z niego zrezygnować.

Etap zgłaszania projektów potrwa do 2 maja. Później wnioski będą oceniane przez urzędników oraz nowopowstałą komisję ds. konsultacji społecznych i budżetu obywatelskiego przy radzie miasta. Głosowanie rozpocznie się 31 maja i potrwa do 13 czerwca. 20 czerwca zaplanowano ogłoszenie listy zwycięskich projektów.

Mieszkańcy będą mieć w tej edycji do rozdysponowania kwotę 6,5 mln złotych.

(dsp)