Czas na wasze pomysły

16 Kwiecień 2021
Macie na realizację marzeń o mieście 6,5 miliona złotych! W poniedziałek, 19 kwietnia, startuje kolejna edycja zielonogórskiego budżetu obywatelskiego. Inna niż zwykle. Z powodu pandemii w całości przeprowadzona będzie w sieci.

Na początek, tradycyjnie, można zgłosić swój pomysł na zmiany w mieście. Boisko na osiedlu? Ławeczka przy trasie spacerowej? Plac zabaw koło bloku? A może masz propozycję zupełnie odlotową, na którą organizatorzy budżetu obywatelskiego nigdy by nie wpadli…

Jakie projekty można zgłaszać? - Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych, gdzie mieszkańcy sami mogą decydować o przeznaczeniu miejskich pieniędzy - zaznacza Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta. - Wzorem lat ubiegłych są to projekty inwestycyjne z wyłączeniem zadań dotyczących jednostek systemu oświaty, których szacunkowa wartość realizacji nie może być niższa niż 100 tys. zł i nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł. Zadania powinny być przede wszystkim ogólnodostępne, aby mógł z nich skorzystać każdy mieszkaniec. Dodatkowo zadanie musi być zgodne z prawem, celowe, gospodarne i wykonalne technicznie.

Wszystko, co związane jest z budżetem obywatelskim - i zgłaszanie wniosków, i głosowanie, będzie odbywało się pod adresem: zielonagora.konsultacjejst.pl. Warto też zaglądać na fanpage - https://www.facebook.com/BudzetObywatelskiZG

Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 19 kwietnia. Żeby zgłosić swój pomysł, trzeba wypełnić internetowy formularz. Jak to zrobić, żeby nasz wniosek nie został odrzucony z powodu błędów? - Przede wszystkim należy podać nazwę projektu, opis zadania oraz stworzyć wstępny kosztorys. Wniosek powinien też zawierać dokładną lokalizację, aby urzędnicy mogli zweryfikować czy działka, na której ma być realizowana inwestycja, jest własnością miasta - tłumaczy P. Dubicki. - Opcjonalnie i w miarę możliwości prosimy o zrobienie wizualizacji, która pozwoli na to, aby zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy mogli zobaczyć, jak będzie wyglądał zrealizowany projekt. Potrzebne są też podpisy 15 osób popierających projekt - jest to obowiązek wynikający z ustawy, nie mogliśmy z niego zrezygnować.

Etap zgłaszania projektów potrwa do 2 maja. Później wnioski będą oceniane przez urzędników oraz nowopowstałą komisję ds. konsultacji społecznych i budżetu obywatelskiego przy radzie miasta. Głosowanie rozpocznie się 31 maja i potrwa do 13 czerwca. 20 czerwca zaplanowano ogłoszenie listy zwycięskich projektów.

Mieszkańcy będą mieć w tej edycji do rozdysponowania kwotę 6,5 mln złotych.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki