Czarne skrzynki liczą w mieście samochody

17 Marzec 2023
Na słupach latarni, znaków drogowych i sygnalizatorów zamontowano urządzenia mierzące natężenie ruchu samochodów. Przez najbliższe tygodnie w godzinach szczytu będą odbywały się pomiary. Ich wyniki pomogą stworzyć nowy model ruchu w mieście.

- Kolejne badania odbędą się po uruchomieniu tzw. Inteligentnego Systemu Transportowego - tłumaczy Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie. Szykują się duże zmiany na ul. Boh. Westerplatte, al. Wojska Polskiego, Konstytucji 3 Maja i Długiej. Nowy system sterowania ruchem, który zostanie zainstalowany w mieście, ma ułatwić przyjazd przez najbardziej zakorkowane ulice.

- Obecnie trwa pomiar natężania ruchu - mówi K. Staniszewski. Wszystko po to, aby w przyszłości wdrożyć inteligentny system i skoordynować ruch. Dzięki zmianom np. szybciej pojadą autobusy MZK, skorzystają też kierowcy. System pomiaru natężenia ruchu działa w dni powszednie od wtorku do czwartku. Charakterystyczne czarne skrzynki zamontowano na wybranych skrzyżowaniach i odcinkach dróg.

- Miasto wskazało 30 proc. skrzyżowań i dróg, które badaliśmy już kilka lat temu w ramach kompleksowych badań ruchu. Teraz powtarzamy pomiary i sprawdzamy co się zmieniło na przestrzeni tych lat. Robimy to, by zaktualizować model ruchu naszego miasta, bo jest on potrzebny do wdrożenia inteligentnego systemu sterowania - wyjaśnia K. Staniszewski. Jednym z elementów nowego systemu będzie wdrożenie koordynacji czyli tzw. zielonej fali.

- Pamiętajmy jednak, że w głównej mierze usprawnienia mają służyć komunikacji zbiorowej. Ten system sprawi, że autobusy MZK będą po mieście poruszały się szybciej. Gdy inteligentny system sterowania ruchem wykryje, że autobus ma opóźnienie, wówczas nada mu priorytet jazdy i przepuści przez skrzyżowanie – dodaje dyrektor Staniszewski.

(łc)