COVID-19 w odwrocie?

7 Maj 2021
W każdym razie maleje liczba łóżek covidowych w lubuskich szpitalach, tych zajętych również. O trendzie spadkowym mówi też prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

- Zauważamy pozytywny trend spadkowy jeśli chodzi o COVID-19, możemy więc przywrócić normalne działanie w budynku U - poinformował w środę, 5 bm., Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Powrót torakochirurgii, oddziału płucnego i radioterapii na „stare śmieci” rozpoczął się zaraz po majówce, a budynek U na powrót zaczął zapełniać się pacjentami negatywnie zdiagnozowanymi pod kątem koronawirusa. Przypomnijmy: na sześć tygodni wymienione oddziały praktycznie przestały istnieć. Pod koniec marca ich pacjentów wypisano do domów albo przeniesiono na inne oddziały szpitalne, ponieważ cały budynek przeznaczono na leczenie chorych na COVID-19. Decyzja spowodowana była gwałtownym marcowym przyrostem zarażonych pacjentów, z których większość wymagała tlenoterapii.

- Teraz mamy równie gwałtowny spadek liczby chorych. Dziś (środa – dop. el) w szpitalu przebywa 85 pacjentów z COVID-19, w tym 21 na intensywnej terapii. Dla porównania: miesiąc temu, 5 kwietnia, hospitalizowaliśmy aż 232 pacjentów covidowych, w tym 38 leczonych było na intensywnej terapii. Jeszcze do wczoraj liczba osób pod respiratorem oscylowała zwykle powyżej 30 - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala.

Nadal w komplecie pozostają wszystkie miejsca na oddziale zakaźnym i w szpitalu tymczasowym - łącznie 222, w tym 50 na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. - Połowa naszych anestezjologów nadal pozostaje oddelegowana do pracy w szpitalu tymczasowym, a pozostali pracują za dwóch - mówi rzeczniczka. Lecznica nie wstrzymała bowiem całkowicie zabiegów planowych, wykonała ich 70-80 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r.

Co dalej? W maju rząd ma upublicznić listę szpitali tymczasowych, które nadal mają pozostać w „bojowej” gotowości. Wieść gminna niesie, że wśród nich będzie zielonogórska placówka.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki