Co myślimy o połaczeniu? Wstepne dane z sondażu społecznego

17 Marzec 2013
Chyba nikogo nie zdziwi, że zielonogórzanie są większymi entuzjastami tego rozwiązania niż mieszkańcy gminy. Udało się nam dotrzeć do fragmentu raportu z badań opinii społecznej na temat połączenia miasta z gminą. Publiczną prezentację wyników zaplanowano na środę.

Na razie nie możemy zdradzić więcej informacji. - W tej chwili raport jest w końcowej fazie opracowywania – zdradza prof. Czesław Osękowski, szef zespołu ds. połączenia miasta z gminą. – Jego pełną prezentację planujemy na środę, 20 marca.
Ankieterzy pytali mieszkańców miasta i gminy na przełomie stycznia i lutego. Przebadali 758 osób. Zadali im kilkadziesiąt pytań na temat m.in. ich stosunku do połączenia, kto na nim skorzysta i czy wezmą udział w referendum.

Jaki jest osobisty stosunek pytanych do połączenia?
Poznaliśmy tylko wyniki dotyczące skrajnych stanowisk – czyli osób, które deklarują, że są zdecydowanie „za” lub „przeciw”.
I tak, zdecydowanie za połączeniem jest 31,6 proc. ankietowanych w mieście i 18,5 proc. w gminie.
A jak się rozkłada przeciwległy biegun? Osób zdecydowanie przeciwnych połączeniu w gminie jest więcej – 24,1 proc. i śladowa ilość w mieście - 1,6 proc.

Jednak we wszystkich sondażach bardzo ważną grupą badanych są osoby niezdecydowane lub obojętne wobec problemu. Jak jest w przypadku sprawy połączenia? Odpowiedzi poznamy podczas publicznej prezentacji.


PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ

Środa, 20 marca, godz. 17.00, sala dębowa, biblioteka wojewódzka


 

Piotr Firfas z Zielonej Góry:
- Temat połączenia miasta z gminą wraca od kilku lat. Teraz wydaje się, że jest najbardziej realny. Może to kwestia nagłośnienia tej sprawy w mediach. Widzę z tego tytułu zdecydowane plusy. Jeżeli jest szansa powiększyć potencjał tego miasta i ściągnąć pieniądze na nowe inwestycje, to dla mnie wystarczający powód, by być na tak.

Alicja Urbanek z Ochli:
- Od urodzenia mieszkam w Ochli, jestem mocno związana z tą miejscowością. O połączeniu słyszę coraz więcej. Jak wielu przeciwnych sprawie mieszkańców gminy, najbardziej obawiam się wyższych podatków. To z pewnością przełoży się na droższe życie. Nie zastanawiałam się nad tym dokładnie, ale póki co, nie widzę korzyści z połączenia.

Wyższe podatki po połaczeniu to mit. Sprawdź jak będzie na prawdę.