Cigacice - jest przeprawa, ale z remontem

14 Styczeń 2022
Złe wieści dla mieszkańców Cigacic i okolic. Zamiast w styczniu, most na Odrze ma być gotowy dopiero pod koniec marca.

Blisko dwuletni remont mostu w Cigacicach wciąż postępuje, zamiast się zakończyć. Teraz budowlańcy montują oświetlenie i sterowanie ruchem, układają chodniki z obu stron mostu i nową ścieżkę rowerową. I choć do celu zostało tak niewiele, finał zapowiadany na styczeń też spalił na panewce. Przypomnijmy: w listopadzie ub.r. po raz pierwszy powiat zielonogórski poinformował o wydłużeniu terminu prac na cigacickim moście do połowy stycznia br. O powodach poślizgu pisaliśmy w listopadowym wydaniu „Łącznika”. Dziś pada kolejna data - koniec marca br.

- Teoretycznie wydaje się, że ten termin nie jest już zagrożony… bo jest to długi czas na dokończenie prac - cedzi słowa Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego i dodaje: - Jednak dziś ani zima, ani pandemia nie pozwalają składać takich deklaracji na sto procent. Trochę szkoda, bo z powodu inwestycji, która miała przynosić nam chlubę, znów wypada się tłumaczyć.

Jak mus, to mus.

- Na kolejne wydłużenie terminu, tym razem o dwa, dwa i pół miesiąca, złożyły się przede wszystkim dwie podstawowe przyczyny - wyjaśnia przedstawiciel starostwa. - Pierwsza: pogoda, czyli niskie temperatury i utrzymująca się wilgoć w powietrzu. Koniec listopada i cały grudzień nie były przyjazne dla kontynuowania zaplanowanych robót. Mimo rozstawionych namiotów, działających nagrzewnic i pootwieranych frontów robót, z powodów technologicznych wykonawca musiał przerwać niektóre prace. Jak znam życie, następny remont na moście w Cigacicach będzie za jakieś 20 lat, więc o technologicznym chodzeniu na skróty, byle jak najszybciej zakończyć ten remont, nie było mowy. Zależy nam na jakości wykonanych prac - to jest warunek konieczny. Drugą przyczyną jest pandemia, a z nią duża liczba zachorowań wśród samej załogi i opóźnienia w dostawach materiałów, m.in. elementów podwieszanych pod instalacje elektryczne i sterujących ruchem, które zamawiane są nawet za granicą. Te problemy mamy zresztą od roku, zakłady są zamykane, albo nie nadążają z dostawami.

Mimo zrozumienia obiektywnych przeszkód, w starostwie trwa dyskusja, na ile na remontowym poślizgu w Cigacicach zaważyły przyczyny niezależne od wrocławskiego konsorcjum, na ile również problemy samej firmy. W minioną środę, 12 bm., rada budowy spotkała się z właścicielem PBW Inżynierii i Probudowy.com.

- Być może w ramach rekompensaty będziemy oczekiwali od wykonawcy wydłużenia terminu gwarancji - zapowiadał powiat.

Jak się okazuje, negocjacje w tej sprawie otwarte w środę, trwają nadal. Dłuższą gwarancją na wyremontowanie starego mostu nie wolno gardzić, nawet jeśli życia mieszkańcom nadodrzańskich wiosek w pierwszych miesiącach nowego roku ona już nie uprości. Może kiedyś…

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki