Chrońmy „Tańczący Bór”

6 Maj 2022
Wygięte, poskręcane sosny na terenie leśnictwa Kisielin stały się powierzchniowym pomnikiem przyrody. Z wnioskiem zwróciło się Nadleśnictwo Przytok, radni miasta jednogłośnie się zgodzili. Niezwykłe drzewa można zobaczyć w okolicy CRS i trasy S3.

Podobne „tańczące” sosny są w Gryfinie albo Lubsku. Nie trzeba jednak daleko jeździć, bo w Zielonej Górze też można podziwiać niezwykłe drzewa. Właśnie zyskały status powierzchniowego pomnika przyrody. Wkrótce poinformują o tym odpowiednie tablice.

Drzewostan od lat nie jest użytkowany gospodarczo przez Lasy Państwowe, by zachować jego unikatowość. Skąd te fantazyjne kształty? To ingerencja człowieka, robota leśnych zwierząt, kwestia gleby, a może magia? - Tego nie wie nikt - kwituje Mariusz Rosik, opiekun leśnictwa Kisielin i radny. - Przypuszczam, że to zasługa natury. Możliwe, że kiedy była to jeszcze uprawa albo młodnik, owady lub zwierzęta zjadły pędy główne, a boczne przejęły ich rolę. Kierowały się w stronę słońca, dlatego rosnąc wygięły się. Gdyby to było działanie człowieka, więcej sosen na jednym obszarze miałoby taki kształt. A te nasze okazy są „porozrzucane”.

W innych zakątkach miasta też można znaleźć pojedyncze powyginane sosny. Nigdzie nie ma jednak tak dużego skupiska jak w okolicy hali CRS. To blisko pięć hektarów!

„Tańczący Bór” leży na trasie jednego z rowerowych szlaków. Od hali CRS należy poruszać się ścieżką rowerową, minąć starodrzew sosnowy po lewej stronie, dalej brzozowy młodnik, aż za jego skrajem ukaże się wyjątkowy las. Pomoże też nawigacja - w Google Maps miejsce jest oznaczone jako „Tańczący Las Zielona Góra”.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki