Chcemy u nas więcej jerzyków

29 Kwiecień 2021
To był hit! Mieszkańcy ochoczo zaangażowali się w akcję wieszania budek lęgowych dla jerzyków. Przygotowane przez magistrat 200 „domków” rozeszło się w kwadrans! Nie dostałeś budki? Będą rozdawane kolejne.

W sobotnie przedpołudnie pod urzędem miasta ustawiła się kolejka chętnych na budki lęgowe dla jerzyków. Magistrat wraz z Zakładem Gospodarki Komunalnej przygotował 200 drewnianych „domków”, które mają pomóc w zwiększeniu populacji tych pożytecznych ptaków. Jerzyki potrafią zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie! W tym uciążliwych dla nas komarów.

Akcja rozdawania budek miała trwać od 10.00 do 12.00. Jednak zakończyła się o wiele szybciej, pełnym sukcesem! - Uwaga, podaję komunikat. Budki idą jak ciepłe bułeczki, Zaraz ich zabraknie - informował na bieżąco prezydent Janusz Kubicki na swoim facebookowym profilu. Po chwili dopisał: - Niestety, przepraszam, ale... budki się skończyły. Dorobimy, będą jeszcze dostępne.

- O 10.35 już żadnej nie było. Rozeszły się w okamgnieniu. Podobno niektórzy od 9.30 koczowali, żeby dostać budkę. Znak, że akcja trafiona! Brawo za pomysł - komentowali zielonogórzanie. I dopytywali, czy budki jeszcze będą.

- 200 budek lęgowych będzie do odbioru w ZGK na początku maja. O szczegółach poinformujemy. Warto śledzić nasze media społecznościowe - zapowiada Agnieszka Miszon z ZGK i uspokaja, że jerzyki nie wróciły jeszcze do Polski, więc chętni zdążą wywiesić dla nich budki.

Z powodzenia akcji cieszy się też radny PiS, Jacek Budziński. Od dwóch lat zabiegał o powieszenie budek dla jerzyków. Takie rozwiązanie obserwował na os. Pomorskim, gdzie „domki” zamontowała na wieżowcach spółdzielnia. - Nie pamiętam, żebym w ciągu ostatnich dwóch lat na os. Pomorskim czy Śląskim został ukąszony przez komara. W innych częściach miasta tej wątpliwej przyjemności doświadczyłem - przyznaje. I chwali pomysł rozdawania z budkami instrukcji montażu. - Jerzyk to wybredny ptak. Trzeba spełnić wymagania, żeby chciał znieść jaja w przygotowanym miejscu. Przede wszystkim budkę trzeba zawiesić na wysokości minimum pięciu metrów. Można też spróbować zwabić ptaki, puszczając ich dźwięki - przypomina J. Budziński.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki