Casting na małą sobowtórkę ze słonecznikami

17 Marzec 2023
To będzie przednia zabawa - muzeum poszukuje dziewczynki, która odegra rolę bohaterki słynnego dzieła Olgi Boznańskiej „Dziewczynka ze słonecznikami”. Szykujcie się, młode damy, w wieku 8-12 lat! Rodzice, macie czas na zgłoszenia do 7 kwietnia.

„Dziewczynka ze słonecznikami” to najcenniejszy okaz współczesnej polskiej sztuki jaki znajduje się w zbiorach zielonogórskiego muzeum. Jest cenny i bardzo rzadko pokazywany.

Nasza Mona Liza

- To taka nasza zielonogórska Mona Liza, bardzo ceniona i lubiana przez muzealników - mówi Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej. - Jest bardzo rzadko prezentowana. Teraz będziemy ją mogli zobaczyć podczas planowanej dużej wystawy dzieł Olgi Boznańskiej, organizowanej dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, skąd przyjedzie 36 dzieł artystki.

To duże wyzwanie logistyczne. Transport i ochronę dzieł zapewni krakowskie muzeum. Przy tej okazji dyrektor Kania chce wrócić do sprawdzonego pomysłu sprzed sześciu lat, kiedy to w muzeum zorganizowano casting na sobowtórkę bohaterki obrazu - jasnowłosej dziewczynki.

Duże podobieństwo

- Na nasz apel odpowiedziało 28 kandydatek. Ku naszemu zaskoczeniu były to nie tylko mieszkanki Zielonej Góry i okolic, ale również Krakowa, Zgorzelca czy Warszawy - opowiadała wówczas Alicja Błażyńska, rzeczniczka muzeum. - Każda wzięła udział w specjalnej sesji fotograficznej. Komisja pracowników MZL wybrała aż trzy dziewczynki, z racji dużego podobieństwa do postaci, ale również cech charakteru i umiejętności artystycznych.

Były to: Wiktoria Bargieł z Krakowa i dwie zielonogórzanki - Kalina Czechowska oraz Nadia Hardel.

- Teraz są to już młode kobiety. Wtedy najwyższą ocenę otrzymała Wiktoria Bargieł z Krakowa, która obecnie jest początkującą pianistką - opowiada dyrektor Kania. - Skontaktowaliśmy się z nią i jej rodzicami. Ma do nas przyjechać na otwarcie wystawy. Może coś zagra? Oczywiście zapraszamy również dwie pozostałe laureatki. Zobaczymy jak się zmieniły.

Teraz muzeum ponownie szuka dziewczynek o jasnych włosach w wieku 8-12 lat, które przypominają bohaterkę obrazu. Placówka czeka na zgłoszenia do 7 kwietnia. Do tego dnia można przesyłać dokumenty na adres: konkurs.mzl@gmail.com. Regulamin znajduje się na stronie internetowej muzeum.

Sam casting fotograficzny potrwa trzy dni i odbędzie się 22-24 kwietnia. Zwyciężczynię poznamy 3 czerwca na obchodach Dnia Dziecka.

OLGA BOZNAŃSKA

Olga Boznańska (1865-1940). Urodziła się w Krakowie, zmarła w Paryżu. Jest uznawana za najwybitniejszą polską malarkę okresu Młodej Polski. Sławę przyniosły jej portrety malowane głównie w pracowni. W wieku 21 lat wyjechała do Monachium, później mieszkała i tworzyła w Paryżu. Do jej najsłynniejszych dzieł zalicza się portret „Dziewczynka z chryzantemami”. W tym nurcie utrzymany jest portret „Dziewczynka ze słonecznikami” będący własnością naszego muzeum.

„DZIEWCZYNKA ZE SŁONECZNIKAMI”

To najcenniejszy obraz współczesnej sztuki polskiej w zbiorach zielonogórskiego muzeum. Boznańska namalowała go w 1981 r., prawdopodobnie w Monachium. Jest prezentowany niezwykle rzadko, ponieważ został wykonany w technice pasteli. Takie dzieła źle znoszą oddziaływanie światła i muszą być przechowywane w specjalnych warunkach. Kiedy są eksponowane publicznie, zazwyczaj pokazuje się je w półmroku, przy lekkim świetle. Mocne oświetlenie szkodzi pastelom. Obraz w zbiorach muzeum jest od 1958 r.

- Wówczas, w ramach zakupu polskich dzieł sztuki, nabył go Desie ówczesny dyrektor Michał Kubaszewski - opowiada dyrektor Kania. - Była to jedna z pierwszych transakcji. Kupiono też wiele cennych figurek z porcelany. Artystka wtedy nie była jeszcze tak popularna. Zachował się rachunek z tej transakcji. Obraz Boznańskiej kosztował 1.500 zł. To nie była zbyt wygórowana cena. W tym czasie podobne kwoty płacono za dzieła kupowane w Zielonej Górze od rodzimych artystów: Mariana Szpakowskiego czy Klema Felchnerowskiego.

WYSTAWA

„Olga Boznańska (1865-1940)” w Muzeum Ziemi Lubuskiej, wystawa prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wernisaż 21 kwietnia 2023 r. Ekspozycja będzie czynna do 20 sierpnia.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki