Była budka, jest centrum przesiadkowe

28 luty 2024
Wiecie, że w dzień roboczy w Centrum Przesiadkowym MZK zatrzymuje się 1050 autobusów 18 linii? Obsługują 10 tysięcy pasażerów. Dodatkowo elektryki mogą tutaj podładować sobie akumulatory.

Powstanie Centrum Przesiadkowego to jeden z elementów wielkiego projektu przebudowy miejskiej komunikacji w Zielonej Górze, który kosztował 374 mln zł. Jego efektem jest m.in. całkowita wymiana taboru przewoźnika, postawienie wielu stacji ładowania autobusów, przebudowa zajezdni i budowa centrum przy dworcu. Przy okazji zaplanowano tunel pod torami oraz wykonanie kanalizacji deszczowej na ul. Dworcowej.

- Za kilka lat otoczenie zielonogórskiego dworca zmieni się nie do poznania. Wszystkie perony będą miały wiaty, pasażerowie MZK suchą stopą przejdą na perony, powstanie nowe rondo i tunel pod torami - pisaliśmy w „Łączniku” w październiku 2015 r. Pokazaliśmy również wizualizację planowanego Centrum Przesiadkowego. W tym czasie w miejscu inwestycji stał niewielki budynek MZK, w którym m.in. sprzedawano bilety miesięczne, obok znajdował się miejski szalet.

Wkrótce ruszyła budowa. Odbiór techniczny budynku nastąpił w maju 2019 r. Trwały jeszcze prace na przebudowanych ulicach okalających centrum. Istniejące tutaj rondo przesunięto o kilka metrów. Zniknęły również betonowe schody wiodące na pobliski wiadukt. Wykonano specjalny rękaw łączący budynek z wiaduktem oraz windę. To był już inny świat.

(tc)

W SKRÓCIE O MZK

* W dzień roboczy na ulice naszego miasta wyjeżdża 77 autobusów. Obsługują 24 linie dzienne i trzy linie nocne.

* W Centrum Przesiadkowym w dzień roboczy zatrzymuje się 1050 autobusów 18 linii. Dziennie z Centrum Przesiadkowego korzysta około 10 tysięcy pasażerów.

* Od sześciu lat systematycznie rośnie liczba przewożonych pasażerów. W 2013 r. i 2015 r. dziennie z usług MZK korzystało około 57 tysięcy osób. W 2018 roku ta liczba wzrosła do 60 tysięcy, w marcu 2023 roku do 71 tysięcy, w grudniu 2023 do 80 tysięcy.

* Dawniej tylko autobusy linii 8 kursowały co 15 minut. Dziś oprócz ósemki co 15 minut w szkolny dzień roboczy pojedziemy także autobusami linii 0, 1, 5, 14 i 19.

* W zeszłym roku MZK zaczął obsługiwać nowe rejony miasta. Autobusy linii 17 obsługują os. Przyjaźni, natomiast minibusy linii 101 łączą osiedle Słowackiego i Morelowe ze ścisłym centrum miasta i parkingiem przy Palmiarni.

* Dzisiaj za darmo autobusami MZK jeżdżą uczniowie. Od 5 marca dołączą do nich studenci.

* Najbardziej obciążone linie to nr 0 (13,6 tysięcy pasażerów dziennie) oraz linia nr 8 (12,1 tysiąca pasażerów dziennie).

* Z sołectw w dzień roboczy najwięcej pasażerów wyjeżdża z Łężycy - 1261, Nowego Kisielina - 1050 oraz Raculi - 752. To również najbardziej obciążone kierunki w weekendy.