Busikiem na starówkę i osiedla mieszkaniowe

24 Listopad 2023
Miasto wsłuchuje się w głosy zielonogórzan. Miejski Zakład Komunikacji w grudniu uruchomi nową linię 101. Minibusy zabiorą pasażerów spod Palmiarni na deptak. Pojadą też na osiedle Słowackiego oraz sąsiednie ulice Stromą i Morelową, gdzie do tej pory nie docierała miejska komunikacja.

W marcu z inicjatywy prezydenta Janusza Kubickiego odbyły się konsultacje społeczne, poświęcone kursowaniu elektrycznych minibusów spod Palmiarni. Do wyboru były trzy trasy, które miały część wspólną. Na zwycięską propozycję głos oddało 1188 osób (73 proc. głosujących). Miejski przewoźnik nie tylko zrealizuje tę koncepcję, ale też rozbuduje ją o dojazd na ulice dotychczas pozbawione kursów autobusowych.

Mocno pod górkę

- Na osiedlu Słowackiego oraz ulicach Stromej i Morelowej mieszka dużo starszych osób, prosiły nas one o połączenie, które ułatwi im życie - mówi Robert Karwacki, prezes MZK. I dodaje: - Nie ma co ukrywać, w tej części miasta jest mocno pod górkę i sam powrót z zakupów jest już nie lada wyzwaniem. Linia nr 101 rozwiąże ten problem.

Autobus zacznie kurs pod Palmiarnią (w sąsiedztwie parkingu wielopoziomowego). Po drodze zatrzyma się na 11 przystankach: Kupiecka, Konkatedra, Stare Miasto, Drzewna, Palmiarnia (Focus Mall), Wąska, Morelowa, Stroma, al. Słowackiego, Grunwaldzka i Krzemieniecka. Linia ma charakter okrężny, dlatego autobus będzie kontynuował jazdę bez postoju na pętli przy ul. Lechitów. Trasa powrotna jest nieco krótsza. I tak „101” zatrzyma się na przystankach: Salomei, Wodna, Grunwaldzka, al. Słowackiego, Stroma, Morelowa, Wąska, Palmiarnia (Focus Mall), Drzewna, Kupiecka, pl. Matejki i Urząd Miasta. Przystanek końcowy to parking przy Palmiarni. Długość trasy (w obie strony) to 8,5 kilometra. Autobusy pojadą co 20-30 minut. Nowa linia zapewni wygodną przesiadkę na autobusy „0”, „1” i „14”.

 

Koniec z wykluczeniem

- Bardzo się cieszę z powstania nowej linii autobusowej - nie ukrywa Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta. - To koniec z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców ulicy Morelowej i okolic. Będzie można też dostać się na deptak, co z pewnością przyczyni się do ożywienia starówki. Po raz kolejny dotrzymujemy słowa danego zielonogórzanom, a przypomnę, że od września nasze autobusy docierają też na osiedle Przyjaźni.

R. Karwacki dodaje, że przy okazji uruchomienia nowej linii zostanie uzupełniona oferta dotychczasowej linii nr „12”, dojeżdżającej do ul. Lechitów i Grunwaldzkiej. - W pobliżu sąsiadującej z nimi ul. Geodetów mocno rozbudowały się osiedla mieszkaniowe, dlatego trzeba zapewnić mieszkańcom transport - mówi prezes MZK.

Miniautobus ma niecałe sześć metrów długości, jest wyposażony w baterie umożliwiające przejechanie co najmniej 180 kilometrów bez konieczności ładowania. Przewiezie 19 pasażerów. Wartość projektu dofinansowanego z funduszy europejskich to blisko 4,69 mln zł. Pojazdy dostarcza konsorcjum firm - Kinetik z Warszawy i Wawa (Chorwacja). W trasę wyruszą prawdopodobnie już w pierwszym tygodniu grudnia. Lada dzień pojawią się przystanki na trasie, z braku miejsca nie ma jednak mowy o wiatach.

(rk)