Budżet Obywatelski. Rozpalimy piłkarski dołek

7 luty 2024
Zastanawiacie się co to za zielony element na środku strony? To fragment instalacji „I love Zielona” stojącej koło Palmiarni. Sami to wymyśliliście i sami to przegłosowaliście w budżecie obywatelskim siedem lat temu. Te głosowania wciąż zaskakują i przynoszą niesamowite pomysły. Wiele z nich zrealizowano.

100 tysięcy głosów oddaliście w tegorocznym budżecie obywatelskim. Głosowało 38 tys. zielonogórzan. Fantastyczna frekwencja!

Najwięcej - 8.956 głosów - zdobył projekt „Rozpalmy dołek”. Dołek to dolne boisko piłkarskie tuż obok głównego stadionu przy ul. Sulechowskiej. Tutaj rozgrywane są na co dzień mecze piłkarskie KS Lechia Zielona Góra. Na dołku grają również drużyny młodzieżowe chłopców i dziewczynek w ramach Centralnej Ligi Juniorów. Założenie oświetlenia umożliwi organizowanie meczów po zmierzchu, co jest bardzo ważne jesienią i zimą, kiedy dzień jest bardzo krótki.

W głosowaniu trwającym od 1 do 14 stycznia mieszkańcy wybierali projekty według podziału na „starą” Zieloną Górę oraz dzielnicę Nowe Miasto. W pierwszej kategorii znalazły się inwestycje w kwocie od 100 tys. zł do 1 mln zł, w drugiej od 100 tys. zł do 500 tys. zł.

- Początkowo w ramach naboru mieszkańcy zgłosili 62 propozycje. Po analizie komisji weryfikacyjnej do budżetu obywatelskiego zakwalifikowało się 49 projektów - wyjaśnia Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta miasta ds. konsultacji społecznych. W samym głosowaniu zielonogórzanie mogli poprzeć maksymalnie cztery najciekawsza pomysły. I swoich głosów nie żałowali, bo łącznie oddali ich ponad 100 tysięcy.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry:

- Zawsze z zaciekawieniem obserwuję, jakie projekty zgłaszają zielonogórzanie. Często są inspiracją do dalszych działań. W pierwszej edycji zaskoczył mnie pomysł ustawienia wieży dla jerzyków. Ludzie za tym głosowali. Później jak rozdawaliśmy budki lęgowe dla tych ptaków, też było olbrzymie zainteresowanie. To m.in. w budżecie pokazał się projekt ustawienia tężni. Po latach go zrealizowaliśmy przy innej okazji. W tegorocznej edycji pozytywnie zaskoczył mnie m.in. pomysł założenia winnicy na tyłach DPS przy al. Słowackiego i zrobienie tam tarasu widokowego. Podobno można będzie z niego zobaczyć Śnieżkę. Ten projekt zdobył dużo głosów, ale nie wszedł do grona wygranych. Początkowo kwota na inwestycje wskazane przez mieszkańców opiewała na 7,5 mln zł. Starczyło na dziewięć projektów. Postanowiłem dołożyć z rezerwy prezydenckiej dodatkowe około 2 mln zł na zrealizowanie trzech innych pomysłów. Warto wspierać ciekawe inicjatywy.

„Stara” Zielona Góra:

* „Rozpalmy dołek” - oświetlenie stadionu dla kibiców piłki nożnej - 8965 głosów

* Modernizacja stadionu przy ul. Wyspiańskiego - 8395 głosów

* „Chynów - nasza mała ojczyzna” - 5629 głosów

* „Na zdrowie bezdomnym zwierzętom” - wyposażenie schroniska w sprzęt i środki do walki z chorobami - 5317 głosów

* Dolina Gęśnika. Nowe WC, naukowy plac zabaw, stacja naprawy rowerów, ładowarki solarne - 4799 głosów

* „Falubaz Junior” - minitor i nowoczesna szkółka żużlowa - 3837 głosów

Dzielnica Nowe Miasto:

* „Nasz wspólny mecz” - Drzonków, Racula, Kisielin, Łężyca i Przylep razem dla sportu - 5589 głosów

* „Ochla na sportowo” - 4807 głosów

* „Wszystkie sołectwa w jednym projekcie”. Działania w Dzielnicy Nowe Miasto - 4641 głosów

Zadania dodatkowe:

* „Świeże powietrze”. Modernizacja systemu wentylacji w kinie Newa - 3258 głosów

* Miejska winnica na tyłach DPS-u przy ul. Słowackiego. Taras widokowy na Śnieżkę - 2776 głosów

* Rozświetlamy, udoskonalamy bezpieczeństwo w sołectwach Racula, Sucha i Drzonków - 3229 głosów

 

POWIEDZIELI O SWOICH PROJEKTACH

Marcin Zegzuła, oświetlenie stadionu Lechii

- Całe przedsięwzięcie jest ważnym elementem rozwoju infrastruktury pozwalającej na lepsze szkolenie młodzieży, naszych juniorów i seniorów. To będą cztery około 24-metrowe maszty z oświetleniem, dzięki czemu będzie można grać i trenować wieczorami. Wierzę, że zmodernizowany dołek przyciągnie kibiców i będzie pękał w szwach.

Weronika Nowak, wentylacja w kinie Newa

- Dzięki wsparciu mieszkańców uratujemy ostatnie studyjne kino w Zielonej Górze. Nasz budynek przez lata był niedoinwestowany, ale teraz będziemy w stanie stworzyć lepsze warunki dla widzów. Udział w budżecie obywatelskim przypomniał wielu mieszkańcom, że kino Newa wciąż wyświetla fajne, interesujące filmy. Zapraszamy na seanse!

Piotr Szymczak, oświetlenie w Raculi, Suchej i Drzonkowie

- Dziękuję naszym sołtysom za zaangażowanie. Projekt zakłada montaż oświetlenia led przy wskazanych przez mieszkańców przejściach i ulicach na terenie trzech sołectw. Głównym celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale cała inwestycja przełoży się także na większe oszczędności w dzielnicy Nowe Miasto.

Tomasz Skrzypczak, modernizacja stadionu przy ul. Wyspiańskiego

- Dzięki sukcesowi w głosowaniu stworzymy dzieciakom na długie lata fajne warunki do grania i trenowania. To wszystko nie byłoby możliwe bez naszych małych wolontariuszy, młodych piłkarzy oraz ich rodzin, którzy w galeriach handlowych i innych popularnych punktach miasta zabiegali o wsparcie inwestycji. To była ciężka praca.

Przemysław Krupka, infrastruktura w Dolinie Gęśnika

- Sam mam dzieci i często spędzam czas w Dolinie Gęśnika. Zauważyłem, że mieszkańcom często doskwiera brak toalet w tym miejscu. Dlatego zaproponowaliśmy, aby powstały nowe. W okolicy są też szkoły i przedszkola. Budowa naukowego parku zabaw będzie fajną alternatywą, pozwoli nauczycielom prowadzić ciekawe lekcje pod chmurką.

Konrad Komorniczka, „Nasz wspólny mecz” w dzielnicy Nowe Miasto

- Jako kibic piłkarski jestem dumny, że będziemy razem w mieście realizować kolejny projekt „piłkarski”. Jest to dyscyplina sportu, która pozwala małym i dużym marzyć, przebijać mury i sufity, pokonywać ograniczenia. Dzięki tym pieniądzom będziemy w stanie w dzielnicy Nowe Miasto szkolić młodzież i rozwijać naszą pasję.

(md)