Budżet Obywatelski. Będzie nowy teren rekreacyjny

1 Grudzień 2023
Skwer przy ulicach Harcerskiej, Obywatelskiej i Ludowej zmieni się nie do poznania - pojawi się tam min. kolorowa fontanna. Inwestycja jest możliwa dzięki budżetowi obywatelskiemu, którego kolejna edycja właśnie się zaczęła. Mieszkańcy zaproponowali 62 projekty.

Zgłoszenia będą teraz ocenione pod względem formalnym i merytorycznym. Komisja będzie weryfikować wnioski m.in. pod kątem ogólnodostępności, celowości, gospodarności oraz wykonalności technicznej. Listę zakwalifikowanych zadań wraz z oceną poznamy do 17 grudnia. - Wnioskodawcy, których projekty otrzymają negatywną opinię, mogą odwołać się od niej do prezydenta miasta - wyjaśnia Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta ds. konsultacji społecznych.

W tej edycji budżetu obywatelskiego do wydania jest 7,5 mln zł. Zachowano podział na inwestycje w „starej” Zielonej Górze, które muszą zawrzeć się w kwocie od 100 tys. zł do 1 mln zł, w dzielnicy Nowe Miasto na zadania przeznaczono od 100 tys. zł do 500 tys. zł.

Głosowanie odbędzie się od 1 do 14 stycznia na stronie www.zielonagora.konsultacjejst.pl. Każdy zielonogórzanin będzie mógł zagłosować maksymalnie na cztery wybrane inwestycje. Głos będzie można oddać tylko raz. Wyniki poznamy do 21 stycznia.

O tym, że warto zabiegać o inwestycje, które zmieniają miasto na lepsze, wkrótce przekonają się mieszkańcy ulic Obywatelskiej, Harcerskiej i Ludowej, gdzie powstanie teren rekreacyjny. Wykonawcą będzie zielonogórska firma Taurus Budownictwo i Usługi Jarosław Kopciuch. Zadanie zamknie się w kwocie 579 tys. zł i będzie zrealizowane na powierzchni 1500 mkw. W planach jest m.in. budowa ścieżki dla pieszych i schodów terenowych. Pojawią się ławki, leżaki, kosze na śmieci, półokrągła ławka wokół drzewa, ławka bujana z daszkiem i stojaki na rowery. Będzie można pograć w tenisa stołowego i w szachy przy stoliku z siedziskiem. Hitem powinna być pływająca, podświetlana, kolorowa fontanna. Uroku całości doda drewniany mostek. Wykonawca oświetli teren i zainstaluje monitoring. Wokół atrakcji będzie posadzona trawa, pojawią się też różne rośliny.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy będą mogli korzystać z atrakcji na początku wakacji - zapowiada Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie.

(rk)