Budżet miasta bardzo zrównoważony

16 Listopad 2012
Tego nie było od lat. W przyszłym roku dochody budżetowe miasta będą równe wydatkom. Żadnego zadłużania się.

Tak wynika z projektu budżetu miasta, który w czwartek prezydent Janusz Kubicki przekazał do rady miasta. – Żadnego zadłużania się. Musimy przygotować się na nową perspektywę finansową w Unii Europejskiej – tłumaczył prezydent podczas specjalnej konferencji prasowej.

To jak będzie wyglądał miejski budżet w 2013 r.? Dochody (i wydatki) to 498,4 mln zł. Są trochę mniejsze niż w 2012 r., bo do dyspozycji jest mniej środków unijnych. Tradycyjnie najwięcej, bo aż 205 mln zł, kosztować nas będzie oświata. Niestety subwencja oświatowa wyniesie tylko 140,5 mln zł. Czyli miasto z własnej kieszeni dokłada ponad 60 mln zł, z czego 30 mln pójdzie na przedszkola, które są zadaniem własnym gminy. – Chcemy, żeby wszystkie chętne dzieci znalazły miejsca w przedszkolach. To niestety kosztuje – tłumaczy prezydent, przypominając, że Zielona Góra jest jednym z nielicznych miast w kraju, gdzie rodzice nie mają problemu z zapisaniem dzieci do przedszkoli.


3 mln zł

tyle miasto przeznaczy na Fundusz Integracyjny dla gminy Zielona Góra


Zła wiadomość – spadną dochody z udziału w podatkach PIT i CIT (do 139,8 mln zł). – Niestety to wynik spowolnienia gospodarczego oraz faktu, że są firmy, które centrale przenoszą do Warszawy. Natomiast dochody z PIT wzrosną – tłumaczy prezydent. Blado wypadają inwestycje – 47 mln zł. – W rzeczywistości to będzie ok. 100 mln zł, bo sporo przedsięwzięć jest robionych przez np. miejskie spółki czy we współpracy, co umożliwia odzyskanie podatku VAT, a to niemałe kwoty – dodaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Władze miasta liczą, że uda się zagospodarować kino Wenus, gdzie we współpracy z uniwersytetem za 18 mln zł ma powstać Centrum Nauki Wenus im. Jana Keplera. Nadal będą prowadzone inwestycje w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie.

A skoro już jesteśmy w gminie, to zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w projekcie budżetu znalazły się 3 mln zł na Fundusz Integracyjny. Pieniądze te mają trafić do sołectw w gminie, gdzie mieszkańcy sami zadecydują, na co je wydać.

(tc)