Branżowe centra umiejętności pomogą młodzieży

14 luty 2024
Powoli kończą się prace przy budowie Branżowego Centrum Umiejętności przy CKZiU nr 1 „Budowlanka”. Pierwsze centrum branżowe przy „Elektroniku” już powstało. Dzięki obu placówkom młodzież ma szturmem zdobywać nie tylko lokalny rynek pracy.

Prace nad budową BCU „Budowlanka” rozpoczęto latem zeszłego roku. Na pierwszy ogień poszły roboty rozbiórkowe istniejących obiektów, wykonanie robót ziemnych i sieci zewnętrznych. Od podstaw powstał nowy budynek parterowy o pow. 330 mkw., składający się z pięciu sal wykładowych oraz pomieszczeń pomocniczych, w tym pokój dyrektora, nauczycielski, magazyn, zaplecze, toalety i szatnie dla uczniów oraz toalety dla personelu. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to 580 mkw. Wykonano komplet instalacji sanitarnych w zakresie wodno-kanalizacyjnym i wentylacji oraz instalacji elektrycznych i telekomunikacyjnych. Gotowy jest system monitoringu. Wyposażono sale wykładowe w stoły laboratoryjne z szafkami i zlewami.

- Do wykonania pozostała sieć komputerowa w dwóch salach wykładowych oraz drobne prace wykończeniowe typu cokoliki, wyprawki malarskie itp. - mówi Izabela Bernaczek-Borek z Departamentu Inwestycji Miejskich. - Zagospodarowywany jest teren wokół szkoły, prace obejmują przełożenie nawierzchni na wjeździe, wymianę bramy wjazdowej i budowę przyłącza ciepłowniczego.

Koszt tego zadania zamknie się w kwocie blisko 6 mln zł. Wykonawcą jest Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak z Kopanicy.

- Jestem zadowolona z solidnego wykonawcy, który bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonego zadania, 1 kwietnia będziemy się cieszyć doskonale wyposażonym centrum - mówi Małgorzata Ragiel, dyrektorka CKZiU nr 1 „Budowlanka”. I dodaje: - Dzięki temu projektowi jeszcze lepiej przygotujemy naszą młodzież do skutecznej rywalizacji na rynku pracy. Poszerzamy kwalifikacje uczniów o budownictwo wodne i meliorację. Dziękuję za pomoc Monice Krajewskiej i Izabeli Bernaczek-Borek z urzędu miasta.

Drugie Branżowe Centrum Umiejętności „Elektronik” jest już gotowe. Wartość tej inwestycji to około 5 mln zł. W „Elektroniku” będą cztery nowoczesne pracownie informatyczno-komputerowe - dwie w zmodernizowanych salach i dwie w utworzonych nowych salach na poddaszu szkoły. Odnowiono salę konferencyjną. Uczniowie z niepełnosprawnościami doczekali się windy - dotychczas zajęcia mieli tylko na parterze.

Miasto pozyskało na oba centra około 18 mln zł z dawnego Ministerstwa Edukacji i Nauki, zostaną powołane na bazie szkół technicznych. W kraju planowanych jest podobnych 60 ośrodków (docelowo 120). Zielona Góra jest jednym z nielicznych miast, w których powstaną aż dwa centra branżowe - w założeniach mają być zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Młodzież ma szlifować umiejętności z automatyki, robotyki, mechatroniki, przemysłu motoryzacyjnego, przemysłu lotniczego, energetyki odnawialnej, transportu, spedycji i logistyki oraz przetwórstwa spożywczego. Zadaniem ośrodków ma być połączenie branż, pracodawców, szkół i uczelni w jednym celu, w jak najlepszym przygotowaniu młodych ludzi w wejściu na wymagający rynek pracy.

(rk)