Bezpieczna, bo wirtualna nauka strzelania w Lotniku

27 Styczeń 2023
We wtorek, dwa dni przed oficjalnym otwarciem, spotkaliśmy się z młodzieżą na strzelnicy. Entuzjazm z powodu niebanalnej lekcji było słychać i widać. Karabin w dłoń, cel, pal! Na szczęście… tylko wirtualnie.

Jędrzej Śmiech, przewodniczący samorządu szkolnego, podobnie jak jego rówieśnicy śledzi wojnę w Ukrainie. - Z uwagi na położenie Polski, każdy powinien umieć obchodzić się z bronią - przekonuje Jędrzej. - Mam nadzieję, że nie będę musiał wykorzystywać tych umiejętności. Po raz pierwszy mierzyłem do celu i jestem pozytywnie zaskoczony. To nie jest zwykła strzelanka komputerowa. Specjalny program oblicza tor lotu, pokazuje wszystkie naturalne symulacje, np. mierzy siłę wiatru.

Kacprowi Makarskiemu spodobało się strzelanie. - Czuć odrzut, to dobra imitacja prawdziwej broni - uważa chłopak. - Najlepsze są karabiny, nie tylko fajnie wyglądają, są też bardzo ciężkie. Kinga Chojka jest zadowolona z ćwiczeń. - Lekko się stresowałam, bo miałam wrażenie, że to prawdziwa broń - przyznaje. - Ale było super, jeszcze tu wrócę.

Wracamy do tradycji

- Ta wirtualna strzelnica to moje marzenie, ukłon w stronę historii i tradycji naszej szkoły - mówi dyrektorka liceum Agnieszka Makarska. - Od 1979 r. funkcjonowaliśmy jako Liceum Lotnicze. Najpierw filia szkoły w Dęblinie, później samodzielna szkoła. Mieliśmy strzelnicę. Pomysł konkursu podsunął nam płk. Grzegorz Dyrka. Wybraliśmy strzelnicę wirtualną, a nie tradycyjną na ostre naboje. Chcemy kształtować postawy proobronne i propagować strzelectwo wśród młodzieży. Trenerem jest instruktor strzelectwa Gwardii Zielona Góra. To doskonały sposób na relaks.

Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na zadanie 200 tys. zł, miasto dołożyło 40 tys. zł. IV Liceum Ogólnokształcące im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego zdobyło pieniądze w konkursie „Strzelnica w powiecie 2022” jako jedyna szkoła w powiecie zielonogórskim. Obiekt mieści się przy ul. Szosa Kisielińska 18 w piwnicy, którą przystosowano i zmodernizowano tak, aby spełniała wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo wydzielono pomieszczenie techniczne i kupiono system strzelnicy wirtualnej „Pojedynek”. Będzie bezpłatnie udostępniana uczniom szkół ponadpodstawowych z powiatu (od 15 lat) oraz organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność na rzecz obronności państwa. Na naukę strzelania może przyjść każdy.

To nie tylko zabawa

- Replika ASG zasilana gazem sprawia, że symulacja jest realna. To nie tylko jest zabawa, młodzież uczy się bezpiecznego obchodzenia się z bronią - dodaje A. Makarska.

To kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na bazie systemów wojskowych. Działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość (VR) i wykorzystuje laserowe symulatory (repliki) broni. Strzelnica przeznaczona jest do nauki i doskonalenia umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym jej manualnej obsługi. Można się też m.in. nauczyć celować z różnych postaw i w różnych odległościach, w tym do celów ruchomych. System umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób, każda jest wyposażona w pistolet lub karabinek.

W czwartek strzelnicę otworzył prezydent Janusz Kubicki.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki