Będzie zielono. Niech tylko lipki wypuszczą listki!

24 Marzec 2023
W miniony wtorek przy ul. Skokowej, w sąsiedztwie placu zabaw i pumptracku, mieszkańcy posadzili 14 lip szerokolistnych. Zazieleni się w tej części Przylepu!

Na pomysł wpadł Lech Bogacki, mieszkaniec ul. Skokowej. - W swoim życiu posadziłem wiele drzew, ale te lipy cieszą mnie najbardziej - przyznał pan Lech. - W tej sprawie zadzwoniłem nawet do radia, ale sołtys szybko podchwycił moją propozycję. Przy Skokowej była pustynia, nie rosło żadne drzewko. Rodzice z dziećmi docenią nasze nasadzenia, kiedy w lipcu czy w sierpniu odpoczną w cieniu dorodnych lip. Nie będą już musieli siedzieć na „patelni”. W naszym parku w Przylepie jest zieleń, a teraz dorobimy się jej przy placu zabaw i będzie bardzo przyjemnie. Przy lipach z pewnością pojawią się pszczółki, może pokusimy się o własny miejski miód? Pszczelarzy tu nie brakuje.

Sołtys Mieczysław Momot cieszy się z zielonej inicjatywy. Sam zręcznie machał we wtorek łopatą. - Mieszkańcom czegoś brakowało na tym pięknym placu rekreacyjnym, drzewa bardzo go upiększą - mówił sołtys.

Dziedzictwo kulturowe

Nasadzenia nie są dziełem przypadku, zdecydowała o nich Agnieszka Kochańska, miejska ogrodniczka, która osobiście sprawdzała, czy wszystkie prace są wykonywane zgodnie ze sztuką ogrodniczą. - To Pallida - niewielka odmiana lipy szerokolistnej, która po 40 latach w idealnych warunkach osiąga wysokość 18-20 metrów. Zmagamy się jednak z suszą klimatyczną, dlatego nigdy nie osiągnie takich rozmiarów - wyjaśniła A. Kochańska. - Lipa to rodzimy gatunek często sadzony przy wiejskich drogach ze względu na kwiaty, które dają nektar. Dzięki temu mamy miód. To nasze dziedzictwo kulturowe, dlatego wzmacniamy ten gatunek.

W zeszłym roku posadzono lipy przy ul. al. Zjednoczenia, na rondzie Huszczy i w jego sąsiedztwie, na Trasie Północnej i przy ul. Innowacyjnej w Nowym Kisielinie.

Na prośbę mieszkańców

Pracami dzielnej ekipy ogrodniczej w Przylepie kierował  Marek Grześkowiak, który w dzielnicy Nowe Miasto zajmuje się pielęgnacją zieleni. - Przez pierwsze lata musimy pomóc drzewkom, bo ich system korzeniowy jest osłabiony po przesadzeniu ze szkółki ogrodniczej. I właśnie dlatego pomagamy im, wprowadzając do dołków rury nawodnieniowe. Nie możemy ich jednak „rozpieścić”, podlewając bezpośrednio do dołka, bo korzenie się nie umocnią a korona drzewa nie rozwinie - tłumaczył pan Marek.

- To bardzo ważna akcja dla mieszkańców Przylepu, wielu z nich prosiło nas o nasadzenia przy ul. Skokowej - podsumowała Klaudia Baranowska, dyrektorka Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto w magistracie. - Mamy piękny plac zabaw i pumptrack, trzeba go było zazielenić. O gatunku drzew zdecydowała miejska ogrodniczka. Bo mają nie tylko pięknie wyglądać, ale muszą też mieć szansę przetrwać w warunkach miejskich.

Na tym nie koniec zielonych planów sołectwa. Sołtysowi marzą się nasadzenia na dawnym placu zabaw przy ul. Strażackiej.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki