Będzie o szokujących zdjęciach?

19 luty 2021
Część radnych chce uniemożliwić publikowanie na billboardach drastycznych zdjęć martwych płodów. Uważają, że np. dzieci nie powinny oglądać treści nieprzeznaczonych dla nieletnich. Prawdopodobnie projekt takiej uchwały pojawi się podczas najbliższej sesji rady miasta.

Sesja odbędzie się w najbliższy wtorek (23 lutego). W momencie zamykania numeru „Łącznika” nie był jeszcze znany dokładny program.

- Przestrzeń publiczna jest wspólnym dobrem mieszkańców, które trzeba chronić. Zgłaszają się do mnie oburzeni rodzice, którzy nie wiedzieli jak wytłumaczyć dzieciom, dlaczego na zdjęciach są zakrwawione płody - mówił na początku lutego radny Filip Czeszyk. Wtedy przed ratuszem przedstawiono propozycję uchwały. - W tej sprawie nie chodzi o ochronę życia poczętego, ta władza chce nas wszystkich skłócić. Z tego powodu cieszę się, że ta uchwała ma być ponad podziałami - zaznaczył F. Czeszyk.

To projekt zainicjowany przez Zofię Szozdę ze Strajku Kobiet. Poparli go radni: Filip Czeszyk, Andrzej Bocheński, Andrzej Brachmański, Grzegorz Hryniewicz, Tomasz Sroczyński, Rafał Kasza, Wiesław Kuchta, Paweł Wysocki, Robert Górski (wszyscy Zielona Razem), oraz Dariusz Legutowski (KO). Zielona Góra wzoruje się na Wrocławiu.

- Kobiety zmuszone do urodzenia martwych płodów, miałyby jeszcze ze szpitalnego okna oglądać te okropne zdjęcia - złościła się Z. Szozda. - To okrucieństwo i tortura, na to naszej zgody być nie może. Mamy nadzieję, że radni zagłosują za tą uchwałą.

W ten sposób nawiązywała do awantury z maja minionego roku. Wtedy radni Robert Górski, Andrzej Bocheński, Andrzej Brachmański i Filip Czeszyk (wszyscy Zielona Razem), Maciej Klim, ratownik medyczny, a także Krzysztof Fleter – kierowca i twórca znanego bloga „Transport jest głupi”, zamalowali czarną farbą billboardy antyaborcyjne przy wjeździe do urzędu miasta. Te obrazy szokowały, epatowały krwawymi zdjęciami, co więcej - sugerowały nieetyczne zachowanie lekarzy. R. Górski tłumaczył wtedy, że billboardy chciały dowieść, że lekarze zielonogórskiego szpitala są „mordercami”. Za tę akcję radni musieli się tłumaczyć policjantom. Śledztwo wszczęła zielonogórska prokuratura.

- W miejskiej przestrzeni nie ma miejsca na drastyczne obrazy. Nie bez przyczyny pornografia jest zakazana przed godz. 22.00 - prezydent Janusz Kubicki zgadza się z treścią proponowanej uchwały. - Nie ma naszej zgody na to, aby dzieci musiały oglądać treści nieprzeznaczone dla nieletnich. To przekroczenie granic dobrego smaku i przyzwoitości. Szanujmy się nawzajem.

Głos w imieniu mieszkańców zabierał Tomasz Łagutko, przekonywał, że nie wyobraża sobie, by podczas spacerów po Zielonej Górze jego syn musiał przyglądać się rozerwanym płodom.

Inicjatorzy projektu uchwały chcieliby, żeby w Zielonej Górze nie można byłoby umieszczać zdjęć martwych płodów i zwłok, między innymi na billboardach, tablicach, kasetonach, telebimach, pojazdach i przyczepach. Osoby i organizacje łamiące te przepisy zostałyby ukarane grzywną.

Początek sesji o godz. 11.00. Radni spotykają się zdalnie, za pomocą internetu.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki