Będą zmiany na Kaczym Dole

22 Październik 2021
Ławki-huśtawki z trejażem i pnączami, parkour oraz zjeżdżalnia skarpowa. Te propozycje uzyskały najwięcej głosów podczas konsultacji na os. Słonecznym, które odbyły się w minioną sobotę. - To było świetne spotkanie, mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi pomysłami - podsumowują radni Filip Czeszyk i Paweł Wysocki.

Na betonowym placu pomiędzy skateparkiem a placem zabaw zrobiło się kolorowo i wesoło - za sprawą atrakcji przygotowanych na piknik konsultacyjny z mieszkańcami. Dzieci bawiły się na wielkim dmuchańcu, dodatkowo rozbawiał je clown Bodzio, a dorośli oglądali wizualizacje tego, jak ma zmienić się Kaczy Dół. - Odwiedził nas pełny przekrój mieszkańców - młodzież, seniorzy, całe rodziny z małymi dziećmi. U wszystkich dało się wyczuć duży entuzjazm. Chętnie dyskutowali, mówili o swoich pomysłach - opowiada F. Czeszyk. Przez cały czas trwania konsultacji radni mieli pełne ręce roboty, wciąż podchodziły nowe osoby, którym tłumaczyli, co może powstać na Kaczym Dole. Zachęcali do zakreślania najciekawszych propozycji na kartach do głosowania i wrzucania ich do urny. - Mieszkańcy chcą rozmawiać i mieć wpływ na to, co dzieje się na ich osiedlach. Konsultacje są po to, żeby dyskutować, bo każdy ma inne problemy i inne spojrzenie na naszą Zieloną Górę - tłumaczy P. Wysocki.

Do urny wrzucono ponad 280 kart. W strefie seniora najwięcej głosów zebrały ławki-huśtawki. Seniorzy mówili, że chętnie poodpoczywają na takim bujanym wynalazku. Młodzież postawiła na zestaw do parkouru. Wśród elementów małej architektury niekwestionowanym zwycięzcą została zjeżdżalnia skarpowa. Radni zapowiadają, że zostanie jeszcze trochę wolnego terenu, więc mogą się również zmieścić propozycje, które zajęły kolejne miejsca - nasadzenia, łąka kwietna, czy leżaki miejskie. Na pewno powstanie tor do speedroweru (zwycięskie zadanie w Budżecie Obywatelskim) oraz mały pumptruck dla dzieci. Na pikniku obecni byli też członkowie drużyny Harpagan, którzy zarażali pasją do speedroweru, bo to właśnie z ich inicjatywy na os. Słonecznym, pojawi się profesjonalny tor.

Na kartach można także było wpisywać dodatkowe uwagi. - Wśród najczęściej pojawiających się był monitoring i nasadzenia zieleni. Zieleń na pewno będzie, monitoring również jest godny rozważenia, więc poprosimy projektanta o wpisanie go w projekt - zapowiada P. Wysocki.

Do końca roku powstanie projekt budowlany, a prawdopodobnie w styczniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem z nowych atrakcji będzie można korzystać jeszcze przed wakacjami.

- Cieszą mnie wyniki konsultacji i frekwencja na spotkaniu. To bardzo budujące, że mieszkańcy tak mocno angażują się w sprawy istotne dla całej społeczności. Społeczeństwo obywatelskie to nasza siła - podkreśla F. Czeszyk.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki