Będą pomagać na dopingu

28 Styczeń 2022
Klub popołudniowy dla seniorów, pomoc sąsiedzka, asystent lokatora mieszkania chronionego, spotkania z ekspertami… Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze zaczyna swój pierwszy projekt unijny.

- Nazwaliśmy go „Zacznij działać z CUO-Power” i mamy nową, mocną ofertę - zapowiada Elżbieta Sochacka, dyrektorka zielonogórskiego CUO. – Pierwsza z nich: w Domu Dziennego Pobytu „Retro” przy ul. Reja tworzymy Klub Popołudniowy dla osób 65+. Adresujemy go do osób samodzielnych, nie będzie to placówka o charakterze opiekuńczym. To miejsce spotkań, rozmów, realizowania pasji i zainteresowań, które zasugerują sami seniorzy. My też mamy dla nich kilka propozycji, np. naukę podstaw języka angielskiego albo usprawnianie ruchowe, realizowane raz w tygodniu w siedzibie CUO przy ul. Witebskiej pod okiem fachowca. Utworzymy dwie 10-osobowe grupy klubowiczów, każda z naszym pracownikiem w roli koordynatora działań, dla każdej podwoje klubu będą otwarte dwa razy w tygodniu, w godzinach 15.00-19.00 – relacjonuje dyrektorka. – Chcemy, by był to klub z prawdziwego zdarzenia, który aktywizuje ludzi, zapobiega ich osamotnieniu i depresji po zakończeniu pracy zawodowej oraz daje przestrzeń do samorozwoju.

Startują od poniedziałku, 7 lutego. Na początek rekrutacją, połączoną ze zbieraniem ankiet od zainteresowanych. Seniorzy opowiedzą w nich o swoich oczekiwaniach i zainteresowaniach. 

- Spodziewamy się dużego zainteresowania – mówi E. Sochacka. – Klub uruchomimy jeszcze w lutym. 

Projekt „Zacznij działać z CUO-Power” ma trwać półtora roku i obejmie też inne działania.

Centrum zapowiada m.in. usługi asystenckie dla lokatorów mieszkania chronionego. – Powstało dwa lata temu. Dziś w budynku przy ul. Głowackiego przebywa już druga 7-osobowa grupa, przygotowywana do samodzielnego życia – przypomina dyrektorka. Teraz asystent wdroży mieszkańca – jeśli na przeszkodzie nie staną jego ograniczenia zdrowotne - do podjęcia pracy zawodowej na otwartym rynku pracy. Znajdzie mu tę pracę i zapozna z nowymi obowiązkami. Chodzi o pracę 2 albo 3 razy w tygodniu, maksymalnie 3-4 godzin dziennie.

Zupełnie nową formą pomocy, realizowaną w ramach unijnego projektu, będzie płatna pomoc sąsiedzka. Adresatami wsparcia środowiskowego będzie około 10 osób z niskimi dochodami, które już oczekują w kolejce na pomoc opiekuńczą. Przy niewielkim wsparciu ze strony sąsiadów są w stanie same funkcjonować w swoim domu. W ich otoczeniu Centrum poszuka chętnych do sprawowania drobnej pomocy sąsiedzkiej i określi jej zakres: zrobienie zakupów, lekkie sprzątanie, może podzielenie się obiadem.

Cały projekt ma kosztować ponad 1 mln zł, z tego 850 tys. będzie pochodzić ze środków EFS.
Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, poszczególne zadania projektu ruszą w lutym i w marcu. Informacje na ten temat będą dostępne na stronie: www.cuo.zgora.pl, na fanpage’u CUO i pod nr. tel. 68 326 66 82 ; 68 326 66 81 w godz. 8-10. 

(el)