Będą pomagać na dopingu

28 Styczeń 2022
Klub popołudniowy dla seniorów, pomoc sąsiedzka, asystent lokatora mieszkania chronionego, spotkania z ekspertami… Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze zaczyna swój pierwszy projekt unijny.

- Nazwaliśmy go „Zacznij działać z CUO-Power” i mamy nową, mocną ofertę - zapowiada Elżbieta Sochacka, dyrektorka zielonogórskiego CUO. – Pierwsza z nich: w Domu Dziennego Pobytu „Retro” przy ul. Reja tworzymy Klub Popołudniowy dla osób 65+. Adresujemy go do osób samodzielnych, nie będzie to placówka o charakterze opiekuńczym. To miejsce spotkań, rozmów, realizowania pasji i zainteresowań, które zasugerują sami seniorzy. My też mamy dla nich kilka propozycji, np. naukę podstaw języka angielskiego albo usprawnianie ruchowe, realizowane raz w tygodniu w siedzibie CUO przy ul. Witebskiej pod okiem fachowca. Utworzymy dwie 10-osobowe grupy klubowiczów, każda z naszym pracownikiem w roli koordynatora działań, dla każdej podwoje klubu będą otwarte dwa razy w tygodniu, w godzinach 15.00-19.00 – relacjonuje dyrektorka. – Chcemy, by był to klub z prawdziwego zdarzenia, który aktywizuje ludzi, zapobiega ich osamotnieniu i depresji po zakończeniu pracy zawodowej oraz daje przestrzeń do samorozwoju.

Startują od poniedziałku, 7 lutego. Na początek rekrutacją, połączoną ze zbieraniem ankiet od zainteresowanych. Seniorzy opowiedzą w nich o swoich oczekiwaniach i zainteresowaniach. 

- Spodziewamy się dużego zainteresowania – mówi E. Sochacka. – Klub uruchomimy jeszcze w lutym. 

Projekt „Zacznij działać z CUO-Power” ma trwać półtora roku i obejmie też inne działania.

Centrum zapowiada m.in. usługi asystenckie dla lokatorów mieszkania chronionego. – Powstało dwa lata temu. Dziś w budynku przy ul. Głowackiego przebywa już druga 7-osobowa grupa, przygotowywana do samodzielnego życia – przypomina dyrektorka. Teraz asystent wdroży mieszkańca – jeśli na przeszkodzie nie staną jego ograniczenia zdrowotne - do podjęcia pracy zawodowej na otwartym rynku pracy. Znajdzie mu tę pracę i zapozna z nowymi obowiązkami. Chodzi o pracę 2 albo 3 razy w tygodniu, maksymalnie 3-4 godzin dziennie.

Zupełnie nową formą pomocy, realizowaną w ramach unijnego projektu, będzie płatna pomoc sąsiedzka. Adresatami wsparcia środowiskowego będzie około 10 osób z niskimi dochodami, które już oczekują w kolejce na pomoc opiekuńczą. Przy niewielkim wsparciu ze strony sąsiadów są w stanie same funkcjonować w swoim domu. W ich otoczeniu Centrum poszuka chętnych do sprawowania drobnej pomocy sąsiedzkiej i określi jej zakres: zrobienie zakupów, lekkie sprzątanie, może podzielenie się obiadem.

Cały projekt ma kosztować ponad 1 mln zł, z tego 850 tys. będzie pochodzić ze środków EFS.
Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, poszczególne zadania projektu ruszą w lutym i w marcu. Informacje na ten temat będą dostępne na stronie: www.cuo.zgora.pl, na fanpage’u CUO i pod nr. tel. 68 326 66 82 ; 68 326 66 81 w godz. 8-10. 

(el) 

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki